Kožní nádory u psů jsou poměrně časté. Podívejte se, jak se operují

Až na operační sál musí někdy zvířata, která jejich majitelé přivedou do ordinace veterinářky Lucie Míkové. Nedávno například odstraňovala kožní nádor, který potrápil anglického bulteriéra Leona.

Do ordinace českobudějovické Veterinární kliniky Vltava přišla s jedenáctiměsíčním zvířetem Martina Hronová z Ledenic. „Asi ho to svědí, pořád se za tím otáčí a má potřebu to olizovat,“ ukazovala bulku na boku.

Lucie Míková se rozhodla kožní nádor odstranit. Pes pod narkózou putoval na operační stůl. „Obřízneme kompletně celou ránu, nádor odstraníme a ránu zašijeme. Hojení trvá devět až deset dní, pak se vyndávají stehy,“ popsala.

Kožní nádory u psů jsou podle ní relativně časté, více se objevují u starších zvířat. Za kožní nádor se označuje jakýkoli nový útvar na kůži, který začne růst. Vyříznutá tkáň potom putuje na rozbor, který ukáže, jestli je nádor zhoubný.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.