To nejlepší z magazínu Vltavín v roce 2018
Výběr toho nejvýstižnějšího, co letos zaznamenal do rozhlasového mikrofonu, shromáždil pro poslední Vltavín roku 2018 redaktor Zdeněk Zajíček. Ohlédněte se s ním za některými reportážemi.
Podstatnou část roku jsme věnovali takzvaným osmičkovým výročím, tedy důležitým událostem, které nastaly v letech končících osmičkou. Zdeněk Zajíček projezdil hlavně jihočeské pohraničí. Při pátrání se dotkl i historie čtyři tisíce let staré, jak uslyšíte v první reportáži.
Asi znáte Museum Fotoatelier Seidel a jeho unikátní komplet starých snímků v Českém Krumlově. Ovšem rodina Seidelových nebyla jedinou rodinou krumlovských fotografů. Ještě tu byly rodiny Volfových a Mikových. A všichni to byli původem Němci. Povídání s Petrem Hudičákem v druhé reportáži názorně ukazuje, jak historie dokáže zamíchat osudy lidí a odhalí jejich charaktery.
Představte si, že chodíte po lese a najednou podle charakteru nerovností terénu vytušíte, že jdete po bývalé ulici, kolem bývalých domů až na hranici republiky, kde to jediné, co ji připomíná, je betonová kostka osmdesát let stará. I to je část naší historie... Odhalit ji můžete v třetí reportáži.
A v závěru magazínu Vltavín se můžete vrátit na výlov rybníka Klec nedaleko Lomnice nad Lužnicí. Průvodce Jan Mraček tu vypráví, že i když se dnes vozí kapři nákladními automobily a z kádí vytahují speciálními výtahy, technika výlovu je po dlouhá staletí stále stejná.
Související
-
V Krumlově nefotil jen Seidel, o přízeň zákazníků bojoval s velkým konkurentem
Když dnes chodíte Českým Krumlovem, vidíte, že se běžně všichni navzájem fotografujeme. Kdysi ale bylo nutné jít pro snímky k profesionálovi.
-
Drsný osud pohraničí připomíná Muzeum vysídlených obcí Novohradska
Lidi žijící u hranic zásadně poznamenaly roky 1918, 1938, ale také 1945, 50. léta a koneckonců i rok 1989. Události připomíná první jihočeské muzeum svého druhu v Kamenné.
-
Po Jakubu Krčínovi zůstala u Netolic umělá stoka, ale místní ho rozhodně rádi neměli
V kopcích nad Netolicemi bývala veliká obora, největší svého druhu v českých zemích. Dochovalo se toho o ní ale velice málo, jakoby se všechny složky v archivech ztratily.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.