To nejlepší z magazínu Vltavín v roce 2018

30. prosinec 2018

Výběr toho nejvýstižnějšího, co letos zaznamenal do rozhlasového mikrofonu, shromáždil pro poslední Vltavín roku 2018 redaktor Zdeněk Zajíček. Ohlédněte se s ním za některými reportážemi.

Podstatnou část roku jsme věnovali takzvaným osmičkovým výročím, tedy důležitým událostem, které nastaly v letech končících osmičkou. Zdeněk Zajíček projezdil hlavně jihočeské pohraničí. Při pátrání se dotkl i historie čtyři tisíce let staré, jak uslyšíte v první reportáži.

Asi znáte Museum Fotoatelier Seidel a jeho unikátní komplet starých snímků v Českém Krumlově. Ovšem rodina Seidelových nebyla jedinou rodinou krumlovských fotografů. Ještě tu byly rodiny Volfových a Mikových. A všichni to byli původem Němci. Povídání s Petrem Hudičákem v druhé reportáži názorně ukazuje, jak historie dokáže zamíchat osudy lidí a odhalí jejich charaktery.

Představte si, že chodíte po lese a najednou podle charakteru nerovností terénu vytušíte, že jdete po bývalé ulici, kolem bývalých domů až na hranici republiky, kde to jediné, co ji připomíná, je betonová kostka osmdesát let stará. I to je část naší historie... Odhalit ji můžete v třetí reportáži.

A v závěru magazínu Vltavín se můžete vrátit na výlov rybníka Klec nedaleko Lomnice nad Lužnicí. Průvodce Jan Mraček tu vypráví, že i když se dnes vozí kapři nákladními automobily a z kádí vytahují speciálními výtahy, technika výlovu je po dlouhá staletí stále stejná.

Spustit audio

Související