Nadšený důchodce Luděk Fyrbach objevil kouzlo kiteboardingu. Adrenalinový sport se učil na sněhu

19. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kiteboarding

Luděk Fyrbach je původní profesí učitel na průmyslové škole, jinak ovšem nadšený meteorolog amatér. Neustále hlídá vítr. Ne kvůli předpovědím počasí jako takovým, ale kvůli své další vášni – windsurfingu.

Windsurfingu se věnuje už 35 let. Jak říká, za léta se tento sport hodně proměnil. A přivedl ho i ke svým moderním odnožím, které také využívají prkna a plachty, jako je třeba kiteboarding.

„Kiteboarding je sport velmi zajímavý pro mladou generaci. Člověk se při něm rychle učí a během několika dnů už může začít jezdit tak, že z toho má dobrý pocit. Zatímco na windsurfingu se pro dobrý pocit musí nejprve dostat do skluzu, a to může trvat třeba i několik let, tady to je otázka dnů,“ říká zkušený osmašedesátník Luděk Fyrbach.

Luděk Fyrbach

Jak kiteboardování vypadá? „Kite je v podstatě drak, který letí a pohání board, to znamená desku. Ta jede po vodní hladině a člověk si tím drakem řídí tah a směr jízdy. Tento sport se dá provozovat nejenom na vodě, ale i na sněhu nebo také třeba na louce,“ vysvětluje muž, který právě takto s kitebordingem začínal.

„Já jsem se ke kiteboardingu dostal vlastně tak, že jsem hledal nějakou náplň pro zimu. V létě jsem jezdil po vodě a v zimě jsem byl nešťastný. Tak jsem objevil kiteboarding. Nejprve jsem se ho naučil na sněhu, potom na louce, kam jsem si pořídil takovou tříkolku – buggy. Drak tu tříkolku táhne a dosahuje se tak obstojné rychlosti. Občas ji i vznese, zvlášť při otočkách, kdy si člověk musí buggy přidržet, aby z ní nevypadnul,“ popisuje Luděk Fyrbach.

Sportovat s rozumem a respektem

Souhlasí s konstatováním, že je to nebezpečný sport: „Nebezpečí u nás spočívá hlavně v tom, že vítr je tady nestabilní, velmi poryvový. Člověk do poslední chvíle neví, že ten náraz větru přijde. A ono ho to vznese a potom jím někam mrští. Jsou případy, kdy se lidé zabili po nárazu do stromu, auta, kamene a podobně. Chce to nemít strach, ale zároveň být opatrný. Sportovat s rozumem a s respektem.“

To lze podle Luďka Fyrbacha, kterému je 68 let, v jakémkoli věku. Stačí zaplatit si kurz pro začátečníky, pak pro pokročilé a postupně získávat zkušenosti. A vášeň na zbytek života je tady. Žít s takto zapáleným surferem je podle jeho slovy mimořádně náročné, ale jemu samému se tato rodina sportů odmění velkou spoustou radosti, zážitků a vzrušení.

Celý rozhovor s Luďkem Fyrbachem, milovníkem windsurfingu a podobných sportů, si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.