Na Větrné hůrce. Slavný román o lásce Kateřiny a Heathcliffa a životě zasvěceném pomstě
Psychologickou studií člověka, který zasvětil svůj život pomstě, je román Emily Brontëové. Odehrává se ve druhé polovině 18. století a na počátku 19. století na anglickém venkově – na Drozdově a na Větrné hůrce.
Román Na Větrné hůrce patří ke klasice anglické literatury. Dramatický milostný příběh Kateřiny a Heathcliffa, kolem kterého se rozvíjí další dějové linky, byl také několikrát zfilmován.
Rozhlasová dramatizace pochází z roku 2013. Účinkují Zuzana Slavíková, Petr Vaněk, Tereza Richtrová, Klára Klepáčková, Milan Holenda, Lukáš Král a další.
Emily Brontëová
Emily Jane Brontëová, autorka jediného románu Na Větrné hůrce, který jí zajistil místo mezi klasiky anglické literatury, se narodila v roce 1818 jako druhá nejmladší z pěti sester Brontëových.
Její otec, vystudovaný teolog, pocházel z chudé irské rolnické rodiny, matka naopak ze zámožné rodiny žijící v jihozápadní části Anglie. Matka po porodu šesti dětí velmi mladá zemřela a péče o pět dívek a jednoho chlapce se ujala její sestra.
Silně věřící teta chtěla z dětí vychovat řádné křesťany, děti nevyrůstaly v láskyplném prostředí, raději se proto uzavíraly do svého fantazijního světa. Otec chtěl potomkům dopřát vzdělání, a tak čtyři své dcery postupně odvezl do penzionátu pro nemajetné pastorské dcery v Yorkshiru.
V internátní škole panoval velmi tvrdý režim, dvě sestry tam zemřely na tuberkulózu, a domů se tak vrátily pouze Emily a její sestra Charlotte. Ta později utrpení, které dívky zažily v penzionátu, vylíčila ve svém slavném románu Jana Eyrová.
Emily začala později pracovat jako vychovatelka v ústavu pro vzdělávání mladých dam. Po smrti tety, která je vychovávala, zdědily dívky malé dědictví, které použily k založení vlastní školy. Tento projekt ale nebyl příliš úspěšný, škola neměla jediného žáka.
Roku 1846 vydaly sestry Emily, Anne a Charlotte pod mužskými pseudonymy společnou sbírku básní. Sbírka se nesetkala s úspěchem, takže raději vsadily na romány.
Román Na Větrné hůrce vydala Emily pod mužským pseudonymem Ellis Bell v roce 1847. V následujícím roce – v prosinci 1848 – zemřela. Nachladila se na pohřbu svého bratra. Bylo jí pouhých třicet let.
O dva roky později vydala její sestra Charlotte román Na Větrné hůrce znovu, tentokrát už s pravým jménem autorky.
Související
-
O studentu Janovi. Marek Adamczyk a Kamila Šmejkalová v příběhu mladého studenta a barové tanečnice
Potkali se kdysi dávno v lukách v Janově rodišti. Marie Marta byla ještě dívenka, která se po prázdninách vrátila s rodiči do Prahy. Po letech tam odchází studovat i Jan...
-
Josef Holeček: Lucka. Zimní příběh venkovské dívky, která odmítla předem domluveného ženicha
Mladá Anička se má vdát, ale mládence, kterého jí vybrala matka, nechce. Ta ji za to vyžene z domu. Adamovi ze sousední vsi zase dala košem nevěsta těsně před svatbou.
-
Francis Scott Fitzgerald: Ta kráska z Jihu. O lásce, válce, mládí a předčasných životních ztrátách
Do malého městečka Tarleton ve státě Georgia přijíždějí z hlavního města mladí vojáci. Ačkoliv se chystají do války, umí si užívat bezstarostného života s místními dívkami.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.