Na velké kulturní akce musí letos pořadatelé zapomenout. Krumlov chystá menší produkce

5. květen 2020 16:05

Už teď je jasné, že nadcházející letní kulturní sezóna bude kvůli omezením souvisejícím s pandemií koronaviru zcela odlišná. Výjimkou nebude ani jedno z nejnavštěvovanějších tuzemských měst, Český Krumlov.

Letos se mimo jiné neuskuteční oblíbené Slavnosti pětilisté růže nebo divadelní představení na otáčivém hledišti. Radnice připravuje plán, jak živou kulturu ve městě zachovat v co největší míře. Velké akce mají nahradit ty menší přímo v historických ulicích.

„Chtěli bychom pro českou klientelu, která přijede, ale i místní obyvatele uspořádat různé drobné koncerty, divadla a další kulturní aktivity. Plánujeme, že to spustíme na konci června, doufáme, že nám to vládní nařízení umožní,“ říká místostarosta Ivo Janoušek.

Ten je zároveň vedoucím programu Klášterů Český Krumlov. Právě tento historický komplex by se přes léto měl stát jedním z hlavních kulturních center města. „Letní program bude z největší části spojen s programem v klášterních zahradách, kde bude například letní kino, tajemné stezky pro děti, malé koncerty, řemesla. To všechno doplní tradiční program přímo v expozicích klášterů,“ uvádí.

Další každoroční velká kulturní událost, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se kvůli současné situaci odehraje od 18. září do 3. října.

Čtěte také

Letošní podzim by měl podle místostarosty částečně nahradit neúplnou letní sezónu. V plánu je totiž hned několik kulturních událostí. „Dny evropského dědictví, veletrh středověké a pravěké kultury, akce pivovaru, festival vína a potom bohatý adventní program, který snad už pojede v normálních kolejích,“ vyjmenovává.

Zatím není jasné, zda se budou moci odehrát zářijové Svatováclavské slavnosti. Když se to podaří, pro město by to mělo i jistý symbolický význam. „Kdyby se podařilo je uskutečnit, bude to něco podobného jako po velkých povodních. Svatováclavské slavnosti totiž vznikly zrušením Slavností pětilisté růže v období obrovských záplav, když se Krumlov zvedal nad vodu, založil tuhle tradici,“ vysvětluje starosta Dalibor Carda.

Už 25. května se turistům otevře Státní hrad a zámek Český Krumlov. Návštěvníci ale budou muset při prohlídkách dodržovat přísné bezpečnostní pokyny.

Spustit audio

Související