Podchod u nádraží v Plané nad Lužnicí bude světlejší a veselejší. Zkrášlí ho velká nástěnná malba od Daniela Kyncla

14. listopad 2024 14:54

Velkoformátové nástěnné malby neboli muraly zkrášlují česká města. Setkat se s nimi teď můžete i v Plané nad Lužnicí na Táborsku, kde českobudějovický výtvarník Daniel Kyncl pracuje na velké ploše podchodu železniční tratě.

„Teď zrovna maluji domy, které nemají reálnou předlohu, ale vychází spíš z mojí fantazie. Tady je patrový barák, vedle trošku historičtější,“ ukazuje výtvarník Daniel Kyncl dílo, které vzniká na zdech podchodu u vlakového nádraží v Plané nad Lužnicí.

Zachycuje ale i skutečné stavby. „Součástí bude asi 21 konkrétních objektů z města, jsou to domy i pomník, komín nebo most. Ty budeme ještě dobarvovat, aby z té malby vystupovaly,“ potvrzuje autor.

Plocha, na které pracuje, je rozlehlá. „Určitě to bude přes tisíc metrů čtverečních. Chlapi, kteří připravovali podklad pro malbu, mluvili o deseti velikánských kýblech s barvou,“ dodává Daniel Kyncl.

Čtěte také

Přestože dílo ještě není hotové, už budí velkou pozornost. Prohlédnout si ho přišel například Adam Rypl. „Líbí se mi to, předpokládám, že to má připomínat Planou. Jenom se obávám, aby to během chvíle nezničili vandalové, to by byla škoda, protože autor je šikovný výtvarník,“ komentuje.

Impuls pro vznik výtvarného díla vzešel z místní radnice, která se o podchod stará. „Podchod byl tmavý, docela morbidní, někteří občané mě dokonce oslovovali s tím, že se tam bojí chodit. Zadání pro pana Kyncla proto znělo, že chceme podchod zesvětlit a rozveselit,“ říká starosta za sdružení Zdravá Planá Jiří Rangl.

Město se na financování výzdoby podchodu u vlakového nádraží v Plané nad Lužnicí dohodlo s Českými drahami. Ty zaplatí zhruba třetinu nákladů, které přesahují 170 tisíc korun.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související