Modlitba pro Martu, dobové oblečení i přednášky. Studenti budějovického gymnázia si připomněli listopad 1989

Atmosféru sametového dne na českobudějovickém Gymnáziu Jana Valeriána Jirsíka zachytil Petr Kubát
Sametový den prožili studenti českobudějovického Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka. Přednáškami, speciálním vydáním školních novin, zpěvem a dalšími aktivitami o přestávkách si připomněli výročí listopadu 1989.
O velké přestávce zněla chodbou gymnázia Modlitba pro Martu. Slavná píseň v podání školního pěveckého sboru Mendík byla jedním z hlavních bodů speciálního programu, který je součástí projektu Samet na školách.
Středobodem dění byla historická místnost. „Studenti tady shromáždili nějaké předměty z té doby, máme tu gramofon, hraje dobová hudba, zároveň si můžete dát něco dobrého k jídlu a pití. Jsou tu různé knihy, spousta fotek i časopisy,“ popsala koordinátorka projektu a studentka Anna Medová.
Studenti zorganizovali také čtyři přednášky a vytvořili vlastní noviny. „Udělali jsme rozhovory s našimi učiteli, kteří vyprávějí, jak se cítili v té době, a zároveň popisují i to, jak se doba změnila ve školství. Připravili jsme různé články například o Palachově týdnu, kde seznamujeme s tím, jak to vlastně celé začalo,“ řekla Anna Medová.
Čtěte také
Speciální program, který připravili studenti, ocenil i ředitel gymnázia Jaroslav Pustina. „Připomínají si výročí sametové revoluce, kterou nezažili. Jsem rád, že tu máme řadu osobností na besedách i další aktivity,“ komentoval.
Během velké přestávky měl ke studentům krátký proslov kněz a bývalý student gymnázia Josef Prokeš. „Myslím, že je moc důležité, že to studenti slaví, protože potřebují dostat novou energii a potřebujeme se i vzájemně povzbudit, abychom to schodiště demokracie stavěli dál,“ připomněl.
Celý den byla klasická výuka, studenti ale mohli přijít ve stylovém oblečení z přelomu 80. a 90. let. Revoluční době odpovídala i výzdoba.
Samet na školách se letos odehrál po celé republice už počtvrté. Vzdělávací projekt přináší studentům možnost připomenout si události 17. listopadu 1939 a 1989 a reflektovat jejich odkaz a dopady do dnešních dní. Důraz klade hlavně na spolupráci mezi učiteli a studenty.
Související
-
Co vysílal budějovický rozhlas v listopadu 1989
17. listopadu 1989 začala takzvaná Sametová revoluce. Převratná doba samozřejmě ovlivňovala i tehdejší vysílání studia Československého rozhlasu v Českých Budějovicích.
-
Herci Janu Potměšilovi přinesl rok 1989 dva zlomy – revoluci, ale i upoutání na vozík
„Můj dědeček byl tesařem,“ vzpomíná na svého jihočeského předka z vesnice Lom u Tábora herec Jan Potměšil. „Dokonce prý svého času dělal krov na pražském Mánesu,“ dodává.
-
Hrobka zakladatele budějovického Gymnázia Česká září novotou. Studenti ji adoptovali a obnovili
Po vyučování nevyrazili za koníčky, ale na hřbitov svaté Otýlie v Českých Budějovicích. Studenti Gymnázia Česká tam chodili čistit hrobku zakladatele školy Matthiase Kocha.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Britové a Francouzi ladí s Ukrajinci podrobné plány. Cílem je bezpečnost země
-
Obrázek České pošty ve společnosti zasloužený není, říká generální ředitel Štěpán
-
Hraje vaše dítě Minecraft? Dejte si pozor na podvodné ‚cheaty‘ a nastavte pravidla, radí Antivirus
-
Amerikanistka: Ať si svět Trumpa víc váží? Cla nebere ekonomicky, ale jako symbol a magickou formuli