Modlitba pro Martu, dobové oblečení i přednášky. Studenti budějovického gymnázia si připomněli listopad 1989
Sametový den prožili studenti českobudějovického Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka. Přednáškami, speciálním vydáním školních novin, zpěvem a dalšími aktivitami o přestávkách si připomněli výročí listopadu 1989.
O velké přestávce zněla chodbou gymnázia Modlitba pro Martu. Slavná píseň v podání školního pěveckého sboru Mendík byla jedním z hlavních bodů speciálního programu, který je součástí projektu Samet na školách.
Středobodem dění byla historická místnost. „Studenti tady shromáždili nějaké předměty z té doby, máme tu gramofon, hraje dobová hudba, zároveň si můžete dát něco dobrého k jídlu a pití. Jsou tu různé knihy, spousta fotek i časopisy,“ popsala koordinátorka projektu a studentka Anna Medová.
Studenti zorganizovali také čtyři přednášky a vytvořili vlastní noviny. „Udělali jsme rozhovory s našimi učiteli, kteří vyprávějí, jak se cítili v té době, a zároveň popisují i to, jak se doba změnila ve školství. Připravili jsme různé články například o Palachově týdnu, kde seznamujeme s tím, jak to vlastně celé začalo,“ řekla Anna Medová.
Čtěte také
Speciální program, který připravili studenti, ocenil i ředitel gymnázia Jaroslav Pustina. „Připomínají si výročí sametové revoluce, kterou nezažili. Jsem rád, že tu máme řadu osobností na besedách i další aktivity,“ komentoval.
Během velké přestávky měl ke studentům krátký proslov kněz a bývalý student gymnázia Josef Prokeš. „Myslím, že je moc důležité, že to studenti slaví, protože potřebují dostat novou energii a potřebujeme se i vzájemně povzbudit, abychom to schodiště demokracie stavěli dál,“ připomněl.
Celý den byla klasická výuka, studenti ale mohli přijít ve stylovém oblečení z přelomu 80. a 90. let. Revoluční době odpovídala i výzdoba.
Samet na školách se letos odehrál po celé republice už počtvrté. Vzdělávací projekt přináší studentům možnost připomenout si události 17. listopadu 1939 a 1989 a reflektovat jejich odkaz a dopady do dnešních dní. Důraz klade hlavně na spolupráci mezi učiteli a studenty.
Související
-
Co vysílal budějovický rozhlas v listopadu 1989
17. listopadu 1989 začala takzvaná Sametová revoluce. Převratná doba samozřejmě ovlivňovala i tehdejší vysílání studia Československého rozhlasu v Českých Budějovicích.
-
Herci Janu Potměšilovi přinesl rok 1989 dva zlomy – revoluci, ale i upoutání na vozík
„Můj dědeček byl tesařem,“ vzpomíná na svého jihočeského předka z vesnice Lom u Tábora herec Jan Potměšil. „Dokonce prý svého času dělal krov na pražském Mánesu,“ dodává.
-
Hrobka zakladatele budějovického Gymnázia Česká září novotou. Studenti ji adoptovali a obnovili
Po vyučování nevyrazili za koníčky, ale na hřbitov svaté Otýlie v Českých Budějovicích. Studenti Gymnázia Česká tam chodili čistit hrobku zakladatele školy Matthiase Kocha.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Neustále říkáme, že české zdravotnictví je dokonalé. Podle mě už dávno jedeme z kopce, varuje lékař Šebek
-
Zmocněnec: Ruská prohlášení o míru jsou podmínky kapitulace. To Ukrajinci ani my nemůžeme připustit
-
Asadova vláda tvrdé ruky byla křehká. Určitě to má vliv na ochotu Hamásu uzavřít příměří, říká expert
-
Mít děti je skvělé, problém je bydlení, tvrdí Juchelka. ‚Bezdětnost bývala normou,‘ oponuje Jílková