Mladý jihočeský biolog se nadchl pro bahňáky. S nimi se dostal až na obálku časopisu Science
„Vlastně už na gymnáziu jsem byl zapálen do bahňáků. V roce 2007, to jsem měl ještě dva roky do maturity, jsme obnovili činnost skupiny pro výzkum a ochranu bahňáků,“ vzpomíná na počátky své vědecké kariéry mladý biolog Vojtěch Kubelka.
V té době student českobudějovického gymnázia J. V. Jirsíka navštívil v severních Čechách kurz České společnosti ornitologické, kde mu učarovala přednáška odborníka na bahňáky, Pavla Žďárka. A bylo rozhodnuto.
„Bahňáci jsou zajímaví mimo jiné tím, že dokáží obývat celou škálu prostředí, od pralesů po velehory, od pouští po arktickou tundru,“ vysvětluje Vojtěch Kubelka a zmiňuje, že se s nimi setkáme i na jihu Čech. Mezi bahňáky totiž patří také známá čejka chocholatá nebo kulík říční.
Čtěte také
Zároveň ale bahňáků ubývá v souvislosti se změnou klimatu. Vojtěch Kubelka spolu s dalšími vědci srovnal data ze 149 lokalit, rozmístěných po celém světě, a zjistil, že v posledních desetiletích jsou ve zvýšené míře ničena hnízda bahňáků různými predátory. A nejvíce tam, kde dochází k výrazným klimatickým změnám.
Unikátní studie se dostala až na obálku prestižního časopisu Science. „Zprávu o tom, že v časopise otisknou naši studii, jsem dostal týden před obhajobou své doktorské práce, tak to dopadlo výborně,“ usmívá se mladý vědec, který v těchto dnech pokračuje ve výzkumu bahňáků na univerzitě v Debrecínu.
Související
-
Jak se hýbalo obrovskými sochami na Velikonočním ostrově? Záhadu rozluštil Čech Pavel Pavel
Jak dokázali domorodci na Velikonočním ostrově stěhovat obří sochy moai? Tuto otázku si položil Pavel Pavel ze Strakonic a doma postavil těžký model. Pak ho naučil chodit.
-
Ornitolog musí být ranní ptáče a také trochu samotář. Poznáte ho podle dalekohledu
Dalekohled, atlas ptáků, nahrávky stovek hlasů v chytrém telefonu. To je základní výbava Václava Mikeše, zoologa Jihočeského muzea, který se specializuje na ornitologii.
-
Vědci odhalili, jak vzniká v mořských řasách jed. V týmu byl i budějovický biolog
Americko-český tým vědců zjistil, jak vzniká v mořských řasách jed. Kvůli přemnožení těchto organismů se v minulosti otrávila více než stovka lidí a také mořští savci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.