Miroslav Žbirka – Sezónne lásky

13. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miroslav Žbirka (vpravo) a Laco Lučenič na archivní fotografii z roku 1979

Když v roce 1982 vyhrál Miroslav Žbirka Zlatého slavíka a porazil tak po čtrnácti letech neprůstřelného kralování Karla Gotta (a stal se vůbec prvním slovenským vítězem), byla to pro tuzemskou – tehdy samozřejmě ještě československou – hudební scénu událost číslo jedna.

Z dnešního pohledu, kdy se zdá být slavičí historie již uzavřenou kapitolou, jde málem o banalitu, ale viděno kontextem doby, šlo tenkrát o šokující průlom mladého a moderního interpreta do víceméně zavedených anketních pořádků.

Nesmělý, skoro plachý brýlatý kluk z Bratislavy, od něhož mnozí konzervativní posluchači neznali jedinou písničku už ale měl v tom čase za sebou dlouholeté působení v málem legendární slovenské formaci Modus a desky Doktor sen a Sezónne lásky, tedy album s několika silnými a dodnes platnými hity.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...