Mirka Nezvalová: Blbníček

9. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Novinařina

Pořídila jsem si blbníček. Tak něžně říkám svému černému sešitu, který měl kdysi ambice stát se telefonním seznamem. 

Ve chvíli, kdy máme všechny kontakty v mobilu, už ale zkrátka vyšel z módy. Ale já pro něj něco vymyslela. Bude si teď místo mě pamatovat všechna ta nejrůznější hesla k internetovým obchodům nebo bankám. Je jen logické, že přece nebudete mít jedno jediné. Jenže lidská paměť je potvůrka, takže ve chvíli, kdy jsem se už poněkolikáté marně snažila přihlásit ke svému účtu v obchodě s kávou, sáhla jsem prostě po svém černém sešitu a začala si hesla a kódy úplně normálně zapisovat. Příslušné písmenko v seznamu a potřebná informace k tomu.

Uvědomuji si, že můj mozkový hardware má jen určitou kapacitu a proč ji zatěžovat něčím, co lehce můžu uložit v takzvané papírové verzi. Vnučky se mi sice smějí, že takhle se uchovávaly poznámky v minulém století. Jenže si zřejmě  neuvědomují, že já se v jeho polovině nejen narodila, ale také žila. 

Moje milovaná babička Justýna říkávala, že co je psáno, to je dáno. Rozhodně měla pravdu a já teď také díky blbníčku neztrácím čas  pátráním v paměti, ale rovnou najdu příslušné písmenko, u něj potřebné informace a mám vyhráno. Prostě ten černý sešit se mi stal hardwarovou zálohou. A vůbec nevadí, že není, jak by se slušelo v dnešní době elektronická, ale jen papírová.

Tak se nebojte inspirovat také.

Spustit audio