Malá žena, která se křivolakými cestičkami dostala na vrchol. Jihočeské divadlo uvede Evitu

26. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zkouška muzikálu Evita v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích

Muzikál Evita připravuje Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Životní příběh Evy Perónové, manželky argentinského prezidenta Juana Peróna, proslavila autorská dvojice Tim Rice – Andrew Lloyd Webber.

Od premiéry na londýnském West Endu v roce 1978 získal muzikál celosvětovou oblibu, vzniklo i filmové zpracování s Madonnou v hlavní roli. V pátek 29. března bude mít Evita premiéru v Jihočeském divadle.

Titulní roli v alternaci s Míšou Noskovou ztvární Michaela Gemrotová. „Já to nechci označovat za svou vysněnou roli, protože mnoho mých kolegů to říká o jakékoli roli, ale musím říct, že u Evity tomu tak je. A to z jednoho prostého a obrovského důvodu – Evita žila, není to žádná fiktivní postava a ať se to někomu líbí, nebo ne, dokázala strašně moc a zůstala v mnoha srdcích dodnes,“ komentuje.

Zemřela v pouhých 33 letech

O Evě Perónové si Michaela Gemrotová přečetla řadu knih, sledovala dokumenty, studovala proslovy a gesta. „V jednom se všechny spisy shodují, že to byla vznešená dáma, která měla obrovské srdce. Všechno, co udělala, přestože nakonec zruinovala pokladnu, dělala pro lidi. Nemyslím si, že to byla nějaká prvoplánová postelová holka, ale vždycky chtěla něco dokázat, a tak nějak ta cesta šla,“ říká zpěvačka.

Důležitým momentem inscenace je nejen cesty Evity na vrchol, ale i její smrt. „Zemřela ve 33 letech, já jsem teď ve stejném věku, a tím je to pro mě osobní. Když v závěru svého boje s rakovinou děložního čípku rekapitulovala, objevily se i pochybnosti, jestli zvolila správnou cestu. Já si to teď beru osobně a říkám si, co by člověk do budoucna mohl udělat líp, aby svůj život naplnil. Je to hrozně silný příběh,“ dodává Michaela Gemrotová.

Režie muzikálu se ujal Lumír Olšovský. „Je to o malé ženě, která se křivolakými cestičkami dostala na vrchol. Ona byla býk a tou houževnatostí, tvrdohlavostí, jakýmikoli prostředky se chtěla dostat k moci jenom z toho důvodu, že byla přesvědčená, že bude dělat dobro a že jen ona má recept, jak udělat lidi šťastnými. Myslím, že je třeba jí odpustit, jestli občas za svým snem šla bezhlavě, a prostě si ji jenom zamilovat,“ popisuje.

V muzikálové inscenaci musel podle svých slov pracovat s velkými obrazy, ve kterých bylo potřeba vysvětlit historii bez dialogů. „Obraz je vždycky uzavřená jednotka, ve které se musí vysvětlit, v jakém stavu se Evita nachází. Naštěstí jsem pro tuto roli získal asi nejlepší interpretky a s nimi byla radost inscenaci tvořit a domýšlet,“ vysvětluje Lumír Olšovský.

Záhadné vraždy na hradě v Jindřichově Hradci. Jihočeské divadlo uvádí historickou detektivku Vlastimila Vondrušky

Jihočeské divadlo uvádí v české premiéře adaptaci historické detektivky Vlastimila Vondrušky Ďáblův sluha

Doba vlády Vítkovců, hrad v Jindřichově Hradci a tajemná úmrtí. Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvádí v české premiéře historickou detektivku Ďáblův sluha.

Scénu, kterou připravil Ondřej Zicha, označuje režisér za hravou a kostýmy Veroniky Hindle jsou podle něj precizní. „Na Evitě už pracovala, ale teď sehnala vynikající originální kousky od Diora. Je totiž přesvědčená o tom, že jakmile hrajeme o reálné postavě, musí tam být reálné kostýmy. Objeví se třeba i originální generálská čepice,“ doplňuje.

Slibuje tak mimořádné představení. „Mimořádně dojemné, možná v několika momentech mimořádně agresivní, abyste se mohli vzápětí dočkat mimořádné hřejivosti. Už v počtu účinkujících to bude mimořádné, možná i ve způsobu nasvícení a nazvučení. Troufám si tvrdit, že v Budějovicích děláme zase něco trochu jinak,“ uzavírá.

Jak se v Jihočeském divadle připravuje muzikál Evita, odtajní kulturní magazín Kavárna. Dále zavede na výstavu kresleného humoru Jiřího Wintera Neprakty do Želče, přidá tip na audioknihu Moudrost lesa a představí novou desku kapely Oceán.

Spustit audio

Související