Malá píseň neboli Bach se mi přes rameno dívá s Karlem Gottem stála na počátku impozantní kariéry Petra Hapky
„Koupil jsem si v bazaru nádherné cemballo. Zrovna jsme ho doladili a s nadšením jsem na něj preludoval. Petra Radu okamžitě napadl text: Bach se mi přes rameno dívá. Pak jsme ji nabídli k využití v tehdejší Československé televizi, ale nic zvláštního se po nějaký čas nedělo. Až najednou se za ni postavil Jiří Malásek, který mě začal okamžitě prosazovat. První deska mi vyšla zásluhou právě pana Maláska.“
Tak si kdysi v rozhovoru s autorem pořadu Světla ramp Petr Hapka připomněl zrod Malé písně, která v podání Karla Gotta stála na počátku jeho autorské kariéry.
Na 13. května připadají nedožité osmdesátiny výjimečného skladatele, hudebníka a dirigenta Petra Hapky, jehož kariéra byla po většinu času lemována popularitou a respektem. Nelze pochybovat o tom, že tento muž náležel k absolutní skladatelské špičce v rámci domácí populární hudby.
Petr Hapka dodal nezapomenutelné písničky především Haně Hegerové, ale i Karlu Gottovi, Václavu Neckářovi, Lucii Bílé a dalším hvězdám. Hapkova hudba vtiskla jedinečnou atmosféru filmům jako Páni kluci, Panna a netvor nebo Tisícročná včela.
Čtěte také
V autorské dvojici v pozdějším období nejčastěji spolupracoval s textařem Michalem Horáčkem a občas se stalo, že si jejich společné songy – většinou v duetu s Hanou Hegerovou či Janou Kirschner – Petr Hapka zazpíval.
Hity s jeho hudbou jako S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Baroko, Srdce jako kníže Rohan, Bude mi lehká zem a jiné se staly dlouhodobou součástí vysílání řady českých rozhlasových stanic.
Pro vzpomínku na Petra Hapku si můžete poslechnout v pořadu Světla ramp některé mnohem méně známé songy s jeho hudbou, které však mají i jistou dokumentární hodnotu.
Související
-
Znám starý chrám, kde zvony tiše bdí, zpíval Josef Laufer v jedné ze svých nejoblíbenějších písniček
„Znám starý chrám, kde zvony tiše bdí. Čekám, až hvězdy vyjdou.“ Tak začíná jedna z nejlepších písniček z repertoáru Josefa Laufera, jehož život vyhasnul ve věku 84 let.
-
Pavel Novák, před osmdesáti narozený, napsal svůj první hit Vyznání pro svou manželku
„Vyznání jsem napsal pro svou dívku, kterou jsem velmi miloval, a tak to ze mě nějak přirozeně vytrysklo. Ani nevím, jestli jsem psal dřív text, nebo muziku.“
-
„Doktor Klavír“ Jiří Šlitr, spolutvůrce Semaforu, kromě svých profesí rád lyžoval i jezdil autem
„Myslím, že moje profese jsou všechny svým způsobem koníčkem, tedy hobby. Buď kreslím, nebo chodím do divadla, ale vždycky proto, že mě to baví, že to není jen zaměstnání.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.