Lubomír Lipský a jeho bratři měli přezdívku Náměsíčníci. Kamarádi ji vymysleli podle jejich bydliště
Ve Vltavínu si to namíříme hezky proti proudu času ze současnosti až do 13. století. Historických etap zmíníme několik. Ve vzpomínkách herce Lubomíra Lipského to bude protektorát, ale i 19. století. Připomeneme i podzim roku 1918 na jihu Čech a navážeme zajímavostmi o tom, jak se ve středověku osidlovalo jihočeské pohraničí.
Herce Lubomíra Lipského nejspíš nemá vůbec smysl nějak více představovat. Asi jej známe všichni. Ale některé věci o něm možná nevíte, třeba to, že mu říkali „Náměsíčník“.
„Já jsem se totiž narodil v Pelhřimově na náměstí. Tedy, ne přímo na náměstí, ale my jsme tam měli dům a jeho okna vedla na náměstí,“ vzpomíná Lubomír Lipský v archivním záznamu živého vystoupení právě v Pelhřimově.
Nahrávka pochází z roku 1975 a Lubomír Lipský v ní připomene své první, ale i následující divadelní cesty v Praze. Přesto pro něj pelhřimovský ochotnický ansámbl znamenal, jak sám říká: „První divadelní prkna, která znamenají okres."
Jeho otec Vilém Lipský měl v Pelhřimově na náměstí cukrárnu s kavárnou a vedl i místní ochotnický soubor. A měl také tři syny, Lubomíra, Oldřicha a Dalibora, kteří se tím pádem k ochotníkům dostali i s dalšími svými později velice známými vrstevníky, jako byl Otomar Krejča nebo Jiří Lír.
Celý magazín Vltavín si poslechněte online.
Související
-
Když nepřišel host, prostě si vymyslel fejeton, vzpomíná kolega na redaktora Jaroslava Klímu
Jaroslav Klíma byl jednou z osobností budějovické rozhlasové stanice. Připravoval například pořad Světozor. Vzpomíná na něj někdejší redaktor a moderátor Pavel Kroneisl.
-
Měla jsem hlavní úkol, předat tatínkovi tašku s jídlem, vzpomíná Jiřina Bohdalová na transport
V jednom z transportů vězňů do koncentračního tábora se za války ocitl i otec budoucí české herečky. Jiřina Bohdalová na tyto chvíle vzpomíná v nahrávce z roku 1966.
-
Mistr vytáhl tužku a začal si při hostině kreslit na ubrus, vzpomíná Lev Šimák na Mikoláše Alše
Vybavíte si obraz Mikoláše Alše, na kterém Jan Žižka sedí na velkém bílém koni a v pravé ruce třímá vztyčený palcát? Určitě ano, visel takřka v každé škole.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.