Lesní školky na jihu Čech zasejí až o padesát procent semen stromů víc než loni

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lesní školka

Po sazenicích listnatých stromů je v lesních školkách na jihu Čech větší poptávka. Souvisí to s kůrovcovou kalamitou, lesníci víc vysazují smíšené porosty. Pěstitelé nejen z tohoto důvodu přesunou část jarní výsadby na podzim a v listopadu vysadí až o padesát procent semen víc než loni.

„Rádi bychom zaseli listnáčů co nejvíc. Problém je v tom, že v letošním roce nebyl semenný rok a osiva je nedostatek. Místo dubu a buku se budeme snažit zvýšit podíl ostatních listnáčů, jedná se zejména o javory, lípy a olše,“ říká Jiří Pexídr, člen předsednictva Spolku lesních školkařů.

Kvůli kůrovcové kalamitě museli lesní školkaři zasít víc osiva na podzim, ale to nebyl jediný důvod. „V souvislosti s kůrovcovou kalamitou se zvyšují plochy holin k zalesnění. Z toho důvodu se zvyšuje i objem osiva, které my ve školkách vyséváme. Je to ale i kvůli suchu, které nám znemožňuje jarní výsadby, proto se větší objem prací přenáší na podzim,“ dodává Jiří Pexídr.

Lesníci ale rozhodně smrk i v době kůrovcové kalamity nezatracují. „Do budoucna by měl nadále smrk být součástí našich lesů, protože dřevo ze smrků není nahraditelné listnáči v mnoha oborech, hlavně co se týká stavebnictví a truhlářství,“ připomíná Miroslav Meloun, zástupce společnosti 1. písecká lesní a dřevařská.

„V případě, že smrku budeme sázet stále míň a míň, nebude nadále pro další generace k dispozici. Budeme se dostávat k tomu, že to dříví nebo i řezivo budeme vozit ze zahraničí, z Rakouska, Německa nebo severských států,“ dodává.

Ceny všech sazenic letos stouply už o deset procent. Podle lesních školkařů se dá předpokládat, že ještě porostou.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související