Lékař Radko Petřík: Čím byla operace komplikovanější, tím víc jsem se na ni těšil

12. srpen 2017

Planá nad Lužnicí bývala za první republiky místem, kam jezdily pražské rodiny za klidem, krásnou přírodou a rybolovem. Díky tomu má dnes Planá několik krásných vil, letních sídel někdejších sezónních obyvatel. K těm nejhezčím patří vila docenta Radko Petříka.

Dům postavil v roce 1909 jeho dědeček, táborský lékař doktor Pavlík. Radko Petřík tady v dětství trávil každé prázdniny a dnes je tu k zastižení mnohem víc než v Praze.

Příjmení Petřík a Pavlík možná někoho zarazí. „Maminka se za svobodna opravdu jmenovala Pavlíková,“ vysvětluje s úsměvem Radko Petřík. „Provdala se za mého tatínka, architekta Theodora Petříka, a tak byla Petříková - Pavlíková.“ Důležitější než tahle perlička je, že paní Petříková byla vůbec první Češkou, která vystudovala architekturu.

Radka Petříka profese rodičů nezlákala. Od dětství jej zajímaly přírodní vědy, a tak se rozhodl pro medicínu. Když pak dostal po ukončení studia umístěnku, zasáhla náhoda: jeho prvním působištěm se stal Tábor.

V 50. letech se s nastupujícími lékaři nikdo moc nebavil ani o tom, kde by chtěli působit, ani o jejich specializaci. Doktor Petřík tak vyzkoušel leccos, než se dostal k oboru, o který hodně stál - k chirurgii. Když pak po několika letech strávených v Českém Krumlově a v Písku vyhrál konkurz na místo odborného asistenta na 2. chirurgické klinice FVL UK v Praze, bylo o jeho další profesní dráze rozhodnuto.

„Na chirurgii bylo tehdy jen urologické oddělení, samostatná urologická klinika v Praze neexistovala," říká Radko Petřík o začátcích svého oboru. „Byl jsem tehdy při tom, když ji profesor Hradec budoval, a stal jsem se jeho pravou rukou."

Na urologické klinice se Radko Petřík mohl věnovat svým pacientům i výuce. Má na kontě tisíce operací. „Práce mě opravdu hodně bavila, a kdybych se mohl znovu narodit, zase bych si vybral urologii. Ze začátku jsem býval před operacemi nervózní, ale časem to přešlo. Pak už to bylo naopak - čím byla operace komplikovanější, tím víc jsem se na ni těšil,“ dodává.

Vyprávění Radko Petříka o životě si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši.

autor: Hana Soukupová
Spustit audio