Ktiška, Ostrá hora, Křížovice. Na Prachaticku zaniklo mnoho vesnic, připomínají je informační panely
Z poměrně hustě osídlené oblasti na Prachaticku zbylo po roce 1946 jen pár obcí. Ty ostatní, které zanikly po odsunu Němců, teď připomínají jen torza domů. I tak je ale můžete objevovat. A to díky informačním panelům Prachatického muzea.
„Když tady odhrneme sníh, tak se nám krásně rýsuje původní kamenné zdivo, které lícuje vnitřní stranu nějakého dvorku. Můžeme si všimnout, jak jsou tu dodnes krásně vyskládané kameny,“ ukazuje archeolog Prachatického muzea Jindřich Vágner na místě, kde stála vesnice Ktiška.
„Když přijdeme do prostoru původní návsi, uvidíme velké rozvaliny. To se nacházíme u jednoho původního stavení, jednalo se velké hospodářské usedlosti, které stály v řadě. Tady na Ktišce jich bylo osm,“ dodává.
Hlavně během covidu si mnoho lidí našlo v objevování zaniklých obcí zálibu. „Na některých vesnicích neuvidíte jen ruiny, někde jsou i zachovalé části zdí, sklepení a jiné konstrukční prvky, což může být zajímavé k prozkoumání. Člověk ale musí být obezřetný, aby někam nespadl. V létě bývá vegetace celkem vzrostlá a například studny nemusí být dobře patrné,“ připomíná Jindřich Vágner.
Čtěte také
Putování lidem ulehčuje i osm informačních tabulí, které jsou u každé ze zaniklých vesnic nedaleko obce Ktiš. „Máme tady základní okruh po třech zaniklých vesnicích. Můžete vyrazit z Ktiše na Ktišku, přejít na Ostrou horu a následně Křížovice. Je to taková nenáročná trasa na jedno odpoledne,“ popisuje archeolog.
Příběhy zaniklých obcí i jejich obyvatel bývají často velmi pohnuté. „Nedaleko odsud se nachází vojenský prostor Boletice, kde stála vesnice Vitěšovice. Ta hned po skončení druhé světové války kompletně vyhořela. Původní obyvatelé, Němci, vesnici znovu vystavěli, opravili a potom ani ne rok na to byli všichni odsunuti,“ vypráví Jindřich Vágner.
Zaniklým obcím se věnuje stále. „Na zaniklé vesnice nejen na Ktišsku bude reagovat i naše vznikající expozice v Prachatickém muzeu. Dali jsme si za cíl zmapovat a přiblížit osudy bezmála padesáti vesnic,“ prozrazuje. Výstavu teď archeologové připravují, veřejnosti ji představí na jaře příštího roku.
Související
-
Nová kniha o Boleticku je plná historických snímků i příběhů z doby před vznikem vojenského újezdu
Stovky let tam žily generace obyvatel. Staré vesničky ale zmizely a posledních sedmdesát let tam cvičí vojáci. Krajina Boleticka musela ustoupit vojenskému újezdu.
-
Do zmizelé vesnice Hodonice v jihočeském příhraničí se vrací život
Bývala tu německá vesnice s velkými statky a chalupami, teď zůstaly v bývalých Hodonicích na Českokrumlovsku už jen torza. Vesnici se ale snaží oživit spolek Živé Hodonice.
-
Bagristovi museli koupit flašku rumu, aby zbořil kapli. Příběhy vsí u Temelína inspirovaly Rybí krev
Po staletí tu stály vesnice. Musely ale ustoupit stavbě Jaderné elektrárny Temelín a Hněvkovické nádrže. Do těchto míst a doby zasadil Jiří Hájíček svůj nejslavnější román.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Autoklub dostal sankci skoro 11 milionů korun. Porušoval pravidla, když využíval státní dotaci
-
‚Ofenziva, která překvapila všechny.‘ Co se děje v Sýrii? Proč došlo k eskalaci? A jaký bude další vývoj?
-
ŽIVĚ: České fotbalistky hrají rozhodující souboj o mistrovství Evropy, v Teplicích hostí Portugalsko