Kromě velikonoční koledy udržují lidé v Prachaticích ještě speciální zvyk. Na hřbitov chodí pekat vejce

22. duben 2025 08:17

Největší audioportál na českém internetu

Účastníci velikonočního pekání vajec v Prachaticích | Foto: Kristýna Barchini, Český rozhlas

Velikonoční pekání vajec v Prachaticích si nenechala ujít Kristýna Barchini

Velikonoční pondělí v Prachaticích nepatří jen koledníkům s pomlázkami. Místní se od rána schází u hřbitova a vítají jaro prastarým zvykem – takzvaným pekáním vajec. Při oblíbené soutěži ťukají malovanými vajíčky a zjišťují, které vydrží nejdéle.

Pekání vajec je soubojem dvou koledníků. Každý drží v dlani vajíčko, jejich špičkami pak ťukají o sebe. Ten, jehož vajíčko praskne, prohrává a musí ho odevzdat vítězi.

Velikonoční setkání si nikdy nenechá ujít pan František. „Je mi 78 let a určitě takových šedesát let chodím na pekání. Je to místní tradice, myslím, že široko daleko nic podobného není,“ říká.

„Také se tady hrávala čára, když někdo neměl vajíčka, a pak se šlo do hospody do Starých Prachatic. Když je krásné počasí jako dneska, tak je to moc příjemné, ale pamatuji i roky, kdy fičelo a létal sníh a stejně tu byla spousta lidí,“ dodává pan Emil.

Čtěte také

S malým košíčkem přišla na pekání Nela. „Mám tam sušenky a bonbony a vajíčka na pekání. Když vyhrajete vajíčka, můžete si z nich pak udělat pomazánku, mně zrovna ta pomazánka chutná,“ usmívá se.

Pár fíglů, jak uspět ve velikonoční soutěži, zná pan František, který přišel na pekání s dcerou. „Vajíčka se musí vařit naplacato, aby ta boule byla na boku, aby špičky byly plné bílku. No, a potom se také dá při zdobení na špičce udělat tečka z vosku, ale ono to většinou moc nefunguje,“ prozrazuje s úsměvem.

Udržovat tradici pekání a oslavit vítězství jara přišly letos ke hřbitovu v Prachaticích stovky lidí. Nechyběl ani čtyřiadevadesátiletý René, který je pamětníkem akce už od dob druhé světové války. „Syn mě sem dovezl. Musím se podívat, jestli ještě poznám nějaké známé,“ dodává.

Mohlo by vás zajímat