Jeden daruje, druhý koupí a pomáhají oba. Dobročinný obchůdek je v Prachaticích už deset let
Oblečení, hrnečky i knížky přináší lidé do Dobročinného obchůdku v Prachaticích. Takový název nemá nadarmo. Už deset let výtěžek z prodeje pomáhá seniorům a zdravotně postiženým, věci se méně vyhazují a za symbolickou cenu potěší kupující.
„Máme tu všechno, co lidé přinesou. Ještě pěkné zachovalé oblečení, sklo i porcelán do kuchyně, bižuterii nebo třeba hodiny,“ ukazuje Dobročinný obchůdek v Prachaticích prodavačka Anděla Váchová.
„Lidé můžou přinést všechno možné, co doma jim přebývá a je ještě pěkné. Třeba i obrazy, kabelky pro dámy, batohy, záclony, povlečení, školní aktovky, hračky pro děti,“ dodává.
Kolem obchůdku už se vytvořila komunita. „Máme stálé zákazníky, kteří sem chodí. Když vyrazí na procházku, zajdou i do obchůdku. Oni říkají, že když jdou kolem, tak je to vždycky vcucne k nám, aby se podívali, co je nového. A popovídají, udělají si hezký den,“ potvrzuje Anděla Váchová.
Výtěžek z prodejů využívá Jihočeské centrum pro zdravotně postižené a seniory. „Vybíráme finanční prostředky hlavně na naše sociální poradenství a doplňkové služby. Ne na všechno dostáváme dotace, vždy máme nějakou povinnou spoluúčast, a na to si potřebujeme vydělat. Například odborné sociální poradenství je bezplatná služba, a proto je třeba finanční prostředky do organizace přinést jinak,“ uvádí ředitelka Daniela Werbynská Laschová.
Loni Dobročinný obchůdek v Prachaticích vydělal přes 243 tisíc korun. „V letošním roce bychom rádi tuto částku překonali. Zatím jsme za období od ledna do srpna utržili okolo 170 tisíc,“ doplňuje ředitelka.
Věci, které se v prachatickém obchůdku neprodají, pak pomáhají dalším lidem v nouzi.
Související
-
Nepotřebné, ale zachovalé věci nekončí ve Vodňanech v popelnicích. Dostávají druhou šanci
Už měsíc funguje ve Vodňanech re-use centrum. Lidé díky němu můžou dát nový život věcem, které už nepotřebují. Nebo naopak – přijít si vybrat něco, co jim ještě poslouží.
-
Táborský Šatník pomáhá diskrétně. Přibývá totiž klientů ze střední třídy, kteří se za problémy stydí
Pomoc v těžké životní situaci nabízí v Táboře Šatník. V přízemí domu na Pražském předměstí zájemci zdarma získají oblečení, boty, kočárky, hračky pro děti, ale i nádobí.
-
Někdy i hodně narychlo musí pěstouni shánět oblečení pro svěřené děti. V Budějovicích pomáhá sklad
Od malého miminka až třeba po desetileté dítě – takzvaní přechodní pěstouni musí mít vybavení pro svěřence různého věku. Se sháněním pomáhá budějovický sklad pro pěstouny.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Zneužil svého zaměstnání lékaře.‘ Psychiatr Cimický dostal pět let vězení za 39 případů sexuálního násilí
-
Vydírání, loupež, omezování osobní svobody. Policie obvinila provozovatele nelegálních billboardů
-
ONLINE: ‚Jedna z nejčernějších nocí.‘ Rusko masivně udeřilo na Oděsu, útok trval skoro hodinu
-
‚Teď už by to člověk ani nepoznal.‘ Počasí v Malaze se uklidnilo a české tenistky poprvé trénovaly