Král Šumavy Josef Hasil slaví 95. narozeniny
Králi Šumavy bude v pátek 95 let. Josef Hasil se narodil 8. února 1924 v Zábrdí u Prachatic a patří mezi nejznámější představitele protikomunistického odboje.
Jako pohraničník, který měl hlídat hranice, naopak Josef Hasil pomáhal desítkám lidí dostat se přes hranice na Západ. Převáděl je v oblasti Zvonkové na přelomu 40. a 50. let.
„Pojem Král Šumavy označuje lidi, kteří byli schopní projít skrze hlídky Sboru národní bezpečnosti, zorientovat se v krajině a bezpečně převést osoby přes hranice do Bavorska. Odcházeli bývalí ministři, poslanci, ale zejména pracující lidé z té, dnes bychom řekli, dělnické třídy, tedy ti, kteří měli využívat údajně nejvíce výhod komunistického režimu,“ říká historik Martin Tichý.
Krále Šumavy ve skutečnosti nezastřelili. Dneska je mu přes 90 a žije v Chicagu, prozrazuje spisovatel David Jan Žák
![David Jan Žák David Jan Žák](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/images/03417772.jpeg)
Podle autora knihy Návrat Krále Šumavy je Josef Hasil hrdina i rozporuplná osobnost. Za jeho převaděčskou činnost trpěla celá jeho rodina.
Pohraničníci ovšem při jedné z cest přes hranice Josefa Hasila chytili a byl na deset let odsouzen do vězení. Podařilo se mu uprchnout a zmizet do Německa. Vstoupil do služeb americké výzvědné služby a stal se agentem – chodcem.
Jeho bratr Bohumil při jednom ze střetů na hranicích zemřel, je pohřben v Českých Žlebech na Prachaticku. Josef se nakonec v roce 1953 přestěhoval do USA, dodnes žije na předměstí Chicaga.
Jeho příbuzní i známí v Československu dostali od soudů komunistického režimu mnohaleté tresty, i doživotí.
28. října 2001 udělil Josefu Hasilovi prezident Václav Havel medaili Za hrdinství. Jeho osud inspiroval spisovatele i filmaře. Příběh zpracoval například jihočeský autor David Jan Žák ve své knize Návrat Krále Šumavy.
Související
-
Rok 1949: Štědrý den bratrů Hasilových. Král Šumavy přežil všechny úklady a sám uprchl na Západ
Josef Hasil, přezdívaný „Král Šumavy“, který se narodil 8. února 1924 v chudé šumavské rodině, patří mezi nejznámější představitele protikomunistického odboje.
-
Na hranicích zastřelili mladé bratry, pak zmanipulovali důkazy. Případ řešil soud až po revoluci
Chmurné příběhy se odehrávaly na pohraniční linii mezi Cetvinami a Tichou. Jeden z nejtragičtějších je spojen s pokusem tří bratrů utéct před komunistickým režimem.
-
Král, nebo králové Šumavy?
Jaké byly osudy mužů, kteří tajně přecházeli šumavské hranice? To je téma pro historika z Ústavu pro studium totalitních režimů Martina Tichého.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.