Koncert Tonyho Linharta a Pacifiku v Českém rozhlase České Budějovice v září roku 2014 - druhá část

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tony Linhart

Podruhé  se s vámi scházíme při vzpomínání na vystoupení legendární české trampské a folkové skupiny Pacifik zásadně spojené s jejím zakladatelem a vedoucím členem, zpěvákem, kytaristou a autorem Antonínem Tonym Linhartem, který, bohužel, své četné příznivce a přátele začátkem tohoto roku opustil.

Při tom dnešní setkání s písničkami Tonyho Linharta a jeho Pacifiku by mohlo být zajímavé si poslechnout Tonyho odpověď na mou otázku, jaké byly jeho první kontakty s hudbou vůbec?

Čtěte také

„Jako malej kluk jsem zbožňoval písničky Jaroslava Ježka, Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Rodiče mě už jako kloučka vozili na osadu, tak jsem brzy zpíval trampské písničky jako  Už dávno vychladly mé pistole, Letí šíp savanou a další. K tomu přistoupilo kouzlo kytarových akordů. Pak v padesátých letech jsem objevil orchestr Karla Vlacha a Kučerovci nás úplně omámili. No, a taky se k tomu přidal  Ludwig van Beethoven.“   

Minulý týden jsem mluvil o začátcích skupiny Pacifik a jejích prvních velkých úspěších na Portě. Jistě by se dalo v této souvislosti zmínit leccos – třeba památná "Setkání u srubu" a podobné nezapomenutelné cyklické hudební večery. Pacifik – společně třeba s Hoboes Wabiho a Mikiho Ryvolových zastoupen na historickém elpíčku  Písně dlouhých cest, které vydal Supraphon v roce 1975.

Některé velmi známé a nezapomenutelné písničky, které vzešly z více než desítky alb Pacifiku a které jsou dodnes velmi milé mnoha fandům trampské a countryové muziky, nechyběly ani v podání čtyřčlenné sestavy Pacifiku s Tonym Lihartem, Helenou Maršálkovou, Marcelou Voborskou a Honzou Frühwirtem- Andělínem v českobudějovickém dílem nostalgickém rozhlasovém večerním koncertu v září roku 2014, a tak mnohým příchozím vrátily dny jejich mládí.

autor: Český rozhlas České Budějovice | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová