Komedii o jméně pro dítě, postapokalyptický balet i pojízdný Džubox nabídne Jihočeské divadlo
Co všechno může nastat po oznámení jména budoucího potomka? Tím se zabývá komedie, kterou zařazuje na repertoár Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Dále divákům nabídne netradiční verzi Hamleta, balet na motivy legendy Tristan a Isolda a do ulic znovu pošle oblíbený Džubox.
Činohra Jihočeského divadla už dohnala koronavirové resty, a tak se mohla pustit do titulů naplánovaných na letošní sezonu. V březnu a dubnu proto představí dvě nové inscenace. Tou první bude francouzská komedie ze současnosti s názvem Jméno. Vypráví o tom, jaké absurdní situace mohou nastat v rodině po zveřejnění jména budoucího potomka. Premiéra se uskuteční v historické budově divadla 20. března.
O necelý měsíc později, přesně 22. dubna, se pak první diváci mohou vypravit do komorního experimentálního prostoru Na Půdě na Shakespearova Hamleta. Jak už výběr scény napovídá, nepůjde o klasické ztvárnění tohoto dramatu. „Rádi bychom se klasickým titulům věnovali také v klubovém prostoru Půdy. Myslíme, že tam k nim můžeme přistupovat trošku odvážněji,“ vysvětluje šéfka činohry Martina Schlegelová.
Čtěte také
Baletní soubor přizval ke spolupráci výraznou současnou choreografku Alenu Peškovou, která se chopila nesnadné předlohy. Inspirovala se starou legendou a operou Richarda Wagnera Tristan a Isolda. „S mým bratrem, který dělá scénografii, jsme se shodli na tom, že to bude taková postapokalyptická verze staré keltské pověsti. A vůbec jsme netušili, jak to najednou bude aktuální. Scéna trochu připomíná rozstřílené město a zbytky po nějaké katastrofě. A samozřejmě v rámci těchto katastrof tam zůstává intimní příběh,“ naznačuje Alena Pešková. Premiéra je naplánována na 7. dubna.
Na scénu se vrací také oblíbený pojízdný Džubox Malého divadla, který bavil diváky během pandemie. „Rozhodli jsme se, že to ještě rozvineme a připravíme do něj inscenaci. Oslovili jsme deset různých hudebních skladatelů, aby napsali písničky na motivy oblíbených pohádek, a my k tomu vytváříme loutkové klipy,“ prozrazuje šéf Malého divadla Petr Hašek.
Podrobnosti o nových inscenacích Jihočeského divadla si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.
Související
-
Přenést se do indiánské rezervace nebo poslouchat piano v Pianu mohou lidé v Českých Budějovicích
Programy Láska a nenávist nebo Chopin – básník klavíru nabídne Art Salon Piano v Českých Budějovicích. Milovníky divadla zaujme Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se.
-
Budějovičtí se k předkům z vykřičených domů hrdě hlásí, říká autor příběhu z nevěstinců Jan Štifter
Café Groll. Tak se jmenuje novela Jana Štiftera o prvorepublikových prostitutkách z centra Českých Budějovic. Vznikla podle ní divadelní inscenace i rozhlasová četba.
-
Je to setkání Akumulátora 1 a Vratných lahví, říká Jan Svěrák o novém filmu Betlémské světlo
O spisovateli, kterého pronásledují postavy jeho nedokončených děl, vypráví nový film. Natočil ho Jan Svěrák podle povídek svého otce Zdeňka, který ztvárnil i hlavní roli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.