Kolaborantům namalovali na záda hákové kříže a vozili je městem, popisuje historik konec války v Jindřichově Hradci

9. květen 2021

Do oblasti, kterou podle dohod osvobozovala Rudá armáda, spadal na konci druhé světové války Jindřichův Hradec. K samotnému vstupu osvobozeneckých armád došlo v dopoledních hodinách 9. května 1945.

20. května se pak uskutečnila vojenská přehlídka Rudoarmějců za účasti občanů Jindřichova Hradce. Sovětská vojska byla ve městě do 13. listopadu 1945 a po další přehlídce byla převelena jinam.

„Všude vládla po válce velká euforie, byli vítaní osvoboditelé a v každém městě se lidé chtěli vypořádat s těmi, kdo jim šest let ubližoval. Docházelo i k tomu, že byli perzekuováni nevinní lidé,“ připomíná historik Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian.

„V Jindřichově Hradci byli 13. května 1945 shromážděni takzvaní kolaboranti. Naložili je na vozy, na záda jim vápnem namalovali hákové kříže a vozili je po městě, potupně museli mít před sebou fotografii Hitlera,“ vypráví.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.