Kolaborantům namalovali na záda hákové kříže a vozili je městem, popisuje historik konec války v Jindřichově Hradci
Do oblasti, kterou podle dohod osvobozovala Rudá armáda, spadal na konci druhé světové války Jindřichův Hradec. K samotnému vstupu osvobozeneckých armád došlo v dopoledních hodinách 9. května 1945.
20. května se pak uskutečnila vojenská přehlídka Rudoarmějců za účasti občanů Jindřichova Hradce. Sovětská vojska byla ve městě do 13. listopadu 1945 a po další přehlídce byla převelena jinam.
„Všude vládla po válce velká euforie, byli vítaní osvoboditelé a v každém městě se lidé chtěli vypořádat s těmi, kdo jim šest let ubližoval. Docházelo i k tomu, že byli perzekuováni nevinní lidé,“ připomíná historik Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian.
„V Jindřichově Hradci byli 13. května 1945 shromážděni takzvaní kolaboranti. Naložili je na vozy, na záda jim vápnem namalovali hákové kříže a vozili je po městě, potupně museli mít před sebou fotografii Hitlera,“ vypráví.
Související
-
Ještě při ústupu v květnu 1945 zavraždili nacisté několik Jihočechů, nikdy za to nebyli potrestáni
V prvních květnových dnech roku 1945 už bylo jasné, že se druhá světová válka blíží ke konci. Ovšem našly se ještě nacistické jednotky, které do poslední chvíle zabíjely.
-
Budějovický fašista pracoval pro gestapo jako provokatér. Po válce ho s dalšími 67 lidmi popravili
Po skončení druhé světové války začalo tříleté období takzvaných Mimořádných lidových soudů. Publicista Jan Ciglbauer zpracoval 68 případů těchto soudů ve své publikaci.
-
Jihočeši popravení nacisty skončili v rybníce Vítek. Jejich popel sypali ze známého mostu
Historický most přes rybník Vítek u Třeboně je známý z filmů, například v pohádce Byl jednou jeden král z něj sypali sůl. Váže se k němu ale i jedno válečné tajemství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.