Kolaborantům namalovali na záda hákové kříže a vozili je městem, popisuje historik konec války v Jindřichově Hradci

9. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výřez z dobové černobílé fotografie zachycující německé kolaboranty na korbě nákladního automobilu na Masarykově náměstí v Jindřichově Hradci 13. května 1945

Do oblasti, kterou podle dohod osvobozovala Rudá armáda, spadal na konci druhé světové války Jindřichův Hradec. K samotnému vstupu osvobozeneckých armád došlo v dopoledních hodinách 9. května 1945.

20. května se pak uskutečnila vojenská přehlídka Rudoarmějců za účasti občanů Jindřichova Hradce. Sovětská vojska byla ve městě do 13. listopadu 1945 a po další přehlídce byla převelena jinam.

„Všude vládla po válce velká euforie, byli vítaní osvoboditelé a v každém městě se lidé chtěli vypořádat s těmi, kdo jim šest let ubližoval. Docházelo i k tomu, že byli perzekuováni nevinní lidé,“ připomíná historik Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian.

„V Jindřichově Hradci byli 13. května 1945 shromážděni takzvaní kolaboranti. Naložili je na vozy, na záda jim vápnem namalovali hákové kříže a vozili je po městě, potupně museli mít před sebou fotografii Hitlera,“ vypráví.

Spustit audio

Související