Knihovna je asi poslední místo, kde můžete trávit čas zdarma. V Táboře chtějí tuto funkci rozvíjet

Už 120. narozeniny slaví letos městská knihovna v Táboře. Ke gratulantům se připojil Český rozhlas České Budějovice, který z čítárny v Jiráskově ulici odvysílal přímý přenos. Moderoval autor pořadu O knihách s knihovnicí Filip Černý.

Knihu, která by pamatovala počátek knihovny, už v regálech nenajdeme. „My se snažíme být knihovna pro současné lidi a soustředíme se na tituly, o které je zájem dnes. Navíc nepůjčujeme už jen klasické knihy, ale i knihy v elektronické podobě nebo audioknihy, které jsou velmi populární, a také třeba stolní hry,“ říká ředitelka Eva Měřínská.

Za století změnil vkus i styl komunikace s čtenářem. „Když jsme našli starý katalog, velmi jsme se bavili hlavně nad úvodním knihovním řádem. Říkal třeba, že se tu nesmí mluvit, jíst, pít. Dnes mnozí rádi pijí u dobré knihy kávu a v knihovnách se to může. Knihovna už není jen tiché místo, bývá tu i zábava,“ dodává ředitelka.

Občas se mluví o tom, že knihovny jsou obývákem města. Eva Měřínská by chtěla tuto funkci posunout ještě dál. „Knihovny by mohly být spíš takovým zastřešeným náměstím nebo tržištěm. Je to asi poslední místo ve veřejném prostoru, které je zastřešené a zdarma. Můžete tu trávit čas a nikdo vás nenutí kupovat si občerstvení nebo něco jiného. Mně by se líbilo, kdyby knihovny dokázaly tu občanskou společnost propojovat, kdyby nabízely prostor k setkávání i čerpání nových informací,“ vysvětluje.

Čtěte také

Nedílnou součástí moderních knihoven jsou počítače. Čtenáři mohou využívat připojení na internet a také se účastnit různých počítačových kurzů. „Pořádáme je pro seniory i mladší uživatele. Nás to baví a zájem je velký. Myslím, že skupina seniorů, kteří k nám chodí, chce jít s dobou. Zajímají se, chtějí vědět, co je Facebook a co Instagram, chtějí umět pracovat s počítačem a doma jim to třeba nikdo nevysvětlí, tak chodí k nám,“ říká knihovnice Kateřina Šímová.

Dřív knižní lístky a sáčky, dnes počítač na vše

Naopak ještě dobu předpočítačovou si pamatuje knihovnice Jaroslava Víšková. Do táborské knihovny nastoupila hned po absolvování knihovnické školy. „To byly ještě knižní lístky, sáčkový systém, každý čtenář měl svoji kapsičku. Pak byl Tábor první veřejnou knihovnou, kde se dělal počítačový systém. Byl to úplný zlom, najednou jsme mohli vyhledávat jednoduše v počítači knihy na nějaké téma. A šlo to dál, teď je to zase o něčem jiném,“ vzpomíná.

Městská knihovna v Táboře

Hodně se podle ní změnila ale i literatura jako taková. „Dřív byli spíše klasici, teď vyjde všechno a člověk má docela práci, aby našel, co mu vyhovuje. Některá literatura je hodně lehká. Já se snažím mít přehled, abych mohla poradit. V současné době čtu třeba severskou literaturu, možná není tak kvalitní, ale já si u ní odpočinu,“ popisuje.

Mezi nejmladší generaci táborských čtenářů patří Kristýna Méry. „Začala jsem číst více než před rokem a hodně mě to baví. Půjčuji si klasické i elektronické knihy, ale radši mám papírové, je to pro mě příjemnější,“ říká školačka, která navíc díky slovenským rodičům zvládá bez problémů i čtení ve slovenštině.

Přímý přenos Českého rozhlasu České Budějovice z městské knihovny v Táboře
Spustit audio