Kina měla loni o polovinu méně návštěvníků než před pandemií koronaviru

16. leden 2022 15:30

Několik měsíců zavřené sály kvůli lockdownu a následná koronavirová omezení. To jsou hlavní důvody, kvůli kterým mají jihočeská kina o polovinu nižší návštěvnost než v roce 2019. V posledních měsících se ale sedačky opět plní díky odloženým premiérám.

Pokračování Spidermana plní v těchto týdnech sály po celé republice. Start další sezony hodnotí majitelé kin jako velmi dobrý. Loňský rok byl ale pro ně kvůli pandemii koronaviru, stejně jako ten předloňský, ztrátový.

Pocítilo to i českobudějovické multikino CineStar, které má v krajském městě dva multiplexy. „Rok 2020 se opravdu nepovedl, tam byl propad téměř dvoutřetinový. A v roce 2021 byl propad oproti roku 2019 už poloviční,“ uvádí generální manažerka Svatava Kopečková.

Zatímco v roce 2019 dorazilo do místních multikin přes půl milionu návštěvníků, loni to bylo 225 tisíc. Lidé mohli usednout do sálů po více než půlroční uzavírce až loni v červnu. A vraceli se pomalu. „My jsme byli omezeni tím, že jsme nemohli mít otevřené bary. Až tady v reálu jsme poznali, že většina našich diváků si prostě chce koupit ten popcorn. Když potom mohly být bary otevřené, návštěvnost šla pomalu nahoru,“ vypráví manažerka.

Čtěte také

Ve větším počtu se začali diváci vracet i spolu s odloženými premiérami filmů. „Premiéry byly odložené i třikrát a najednou ti lidé byli žádostiví po filmech. Přišly české komedie, dětské filmy,“ vypráví Svatava Kopečková.

Podle ní pandemie koronaviru výrazně proměnila také chování diváků. „Začaly převažovat online vstupenky, na druhé straně bylo vidět, že řada lidí neplánuje. Spontánně se rozhodli, přišli a najednou jsme tu měli fronty bez rezervací. A bylo to třeba v časech, kdy jsme to ani nepředpokládali,“ říká.

Koronavirus ovlivnil i provoz menších kin. Například v píseckém Portyči loni byla také poloviční návštěvnost oproti době před pandemií. „Teď už lidé chodí. Není to nic světoborného, ale když jsou ty trháky jako třeba Spiderman, přijde hodně lidí a jsou fronty,“ doplňuje Josef Kašpar, ředitel Centra kultury Písek.

Aktuálně mohou do kin jen očkovaní, nebo lidé s potvrzením o prodělání covidu v posledním půlroce. Na děti do 12 let se vztahují výjimky.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související