Karikaturista Mirek Kemel a herec Vladimír Javorský coby osobití písničkáři zarámovali jarní koncertní sezónu v českobudějovickém rozhlasovém sále
Jarní koncertní sezónu v Českém rozhlase České Budějovice zarámoval v úterý 30. května vskutku pozoruhodný koncert písničkáře a karikaturisty v jedné osobě Mirka Kemela s jeho triem, kytaristou Vlastimilem Konopiským a akordeonistou Tomášem Görtlerem i s hostujícím Vladimírem Javorským, vynikajícím hercem a také písničkářem.
Miroslav Kemel se narodil před téměř šedesáti roky v Praze. Jeho otec byl význačný hydrolog a také československý volejbalový reprezentant. Mirek Kemel vystudoval stavební fakultu na ČVUT. Na konci 80. publikoval své kreslené vtipy v Dikobrazu. A zanedlouho se jimi začal živit. Jeho charakteristické obrázky s vtipnými glosami vycházely v Lidových novinách, Hospodářských novinách, Mladé frontě Dnes a poslední léta v Právu.
Jak se však Mirek Kemel potkal s hudbou? „Studoval jsem na gymnáziu, na takzvané Slaďárně, na Žižkově a ve třídě každý druhý na něco hrál. Tam jsem si k muzice poprvé přičichnul. Naučil jsem se na kytaru. V té době jsme obráželi žižkovské hospody a tam hráli za tekutý honorář,“ vypráví.
Mirek Kemel je již proslulým karikaturistou, s evidentním smyslem pro humor a vtipnou zkratku, naproti tomu jeho písničkářství má mnohdy vážnější hlubší ponor s přemýšlivými „bluesovými“ texty, které přibližuje posluchačům přesvědčivým vypravěčským hlasem, podpořen výbornými muzikanty.
Čtěte také
První album Krajem šel anděl vyšlo na značce Indies Scope před dvanácti roky. Následovaly desky Nic víc, Ryby, raci a to zatím poslední, Vlčí stopy, natočil osobitý písničkář předloni ve folk-rockovém aranžmá v produkci renomovaného producenta Petra Ostrouchova.
Mirek Kemel vystoupil v předposlední květnový den v sále Českého rozhlasu České Budějovice spolu s triem a také hostem, svým kamarádem, vynikajícím divadelním a filmovým hercem, také písničkářem, hráčem na ukulele, flétnu i saxofon Vladimírem Javorským.
„Vladimír je nejenom úžasný herec, což ví kdekdo, ale také výborný muzikant a zpěvák. Kdyby se neživil herectvím, určitě by měl dělat muziku,“ dodal Miroslav Kemel před společným koncertem U Tří lvů.
V pořadu Světla ramp si můžete poslechnout písničky Mirka Kemela (i s jeho vyprávěním) i Vladimíra Javorského.
Související
-
Cesta z životního pekla do rokenrolového nebe – zpěvákovi Mikimu Volkovi by bylo osmdesát
„Miki Volek byl v zaměření na rokenrol zapřisáhlý, nechtěl zpívat nic jiného. Všechno ostatní poctivě nenáviděl. Taky proto se živil nuzně, což souvisí s tím, jak skončil.“
-
Vzpomínání na Soňu Červenou – o Divotvorném hrnci, Lou Reedovi, rozhlase, ale také o Třeboni
„Voskovec s Werichem tenkrát přivezli předlohu Divotvorného hrnce z Ameriky a nádherně ji přepracovali,“ vzpomínala na vydařený začátek své úchvatné kariéry operní diva.
-
Countryová superhvězda Willie Nelson, muž s dlouhými copy, na začátku hrál polky v české kapele
On The Road Again, Znovu na cestě, to je písnička z filmu roku 1980, v němž si Willie Nelson zahrál zpěváka country music Bucka Bonhama, který stojí mezi dvěma ženami.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.