Kardašova Řečice chce víc obyvatel. Postaví tedy další městské byty a nabízí i parcely pro domy

9. červenec 2024 08:09

V roce 2011 překročil počet obyvatel Kardašovy Řečice na Jindřichohradecku rekordní hodnotu. K trvalému pobytu tam bylo nahlášeno více než 2300 lidí. Od té doby ale číslo klesá. Radnice se proto snaží nové obyvatele získat – dostupností služeb i rozšiřováním nabídek bydlení.

„Rádi bychom postavili osm bytů, protože potřebujeme, aby sem přišli zase mladí lidé, mladé rodiny, abychom zvýšili počet obyvatel,“ plánuje nezávislá starostka Kardašovy Řečice Dana Machová.

Ve městě totiž v posledních letech počet obyvatel klesá. „Kardašova Řečice má asi 2200 obyvatel, ale zaznamenáváme mírný úbytek. Covidové roky tomu také úplně nepřidaly, měli jsme hodně úmrtí v roce 2020, a přihlašuje se méně lidí a rodí se méně dětí,“ uvádí zaměstnankyně městského úřadu Pavla Tomšů.

Proto se vedení města snaží nabízet nové příležitosti k bydlení. Letos o prázdninách například začne stavět bytový dům za 39 milionů korun bez DPH. „Na patře budou vždycky dva větší byty o rozloze zhruba osmdesát metrů čtverečních a jeden menší, protože jsme zjistili, že v našem městě je zájem spíše o větší byty. Ty chtějí právě rodiny s dětmi,“ popisuje starostka Dana Machová.

Nový panelový dům vyroste poblíž kulturního domu a silnice vedoucí na Jindřichův Hradec. Dvoutisícové městečko ale nabízí bytů mnohem víc. „V současné době máme 220 městských bytů různé velikosti,“ potvrzuje starostka.

Čtěte také

Do Kardašovy Řečice se v minulosti přistěhovala například paní Anna. Nebydlí ale v městském bytě, má vlastní dům. „Líbí se mi tady, jsem spokojená, máme dům, místní lidé jsou fajn,“ říká.

Vedení města proto myslí i na ty, kteří by rádi bydleli ve vlastním. „Byla poptávka po parcelách a rodinných domech, takže jsme reagovali,“ zmiňuje starostka. Nové pozemky pro rodinné domy jsou nedaleko vlakového nádraží.

Kromě příležitostí k bydlení se radnice snaží podpořit rodiny s dětmi i dalšími způsoby – ve městě je dostupná školka i škola a působí zde také pobočka základní umělecké školy.

Místní obyvatelka Jaroslava si pochvaluje dobré dopravní spojení do větších měst – Tábora a Jindřichova Hradce. „Spojení je dobré, vlaky, autobusy. Zastávka je hned na náměstí,“ dodává. Oceňuje také okolní přírodu. Co naopak obyvatelům Kardašovy Řečice trochu chybí, je širší nabídka obchodů.

Spustit audio

Související