Kardašova Řečice obnovila městskou policii. Na pořádek bude zatím dohlížet jeden strážník

1. únor 2022 11:10

Městského strážníka má nově Kardašova Řečice na Jindřichohradecku. Město obecní policii obnovilo po dvaceti letech. Vyslyšelo tak požadavky obyvatel.

„Za úkol mám podle zákona o obecní policii dohlížet na dodržování čistoty na veřejných prostranstvích, dbát na veřejný pořádek, na dodržování občanského soužití a podobně. Kontrolovat mohu třeba majitele psů, kteří mají podle vyhlášky obce vodit zvířata na vodítku a uklízet po nich,“ popisuje nový městský strážník Zdeněk Lorenc.

Nejen nezodpovědní pejskaři, ale také řidiči, kteří parkují na trávníku, nebo černé skládky trápí radnici. I proto se rozhodla městskou policii po dvaceti letech obnovit. „My jsme se několik let snažili sehnat strážníka, ale to není vůbec jednoduché, protože oni potřebují určitou kvalifikaci a také je třeba upřímně říct, že to není práce úplně snadná,“ říká starosta Petr Nekut.

Několik posledních let nahrazovala strážníka v Kardašově Řečici bezpečnostní agentura. „Tam je určitý problém v kompetencích. Ona může něco kontrolovat, upozorňovat, ale nemá pravomoci vymáhací a donucovací jako obecní strážník,“ připomíná starosta.

Město na práci obecní policie vyčlenilo v rozpočtu na letošní rok 700 tisíc korun. „My už jsme platili tu bezpečnostní službu a ten rozdíl není tak velký, budou to podobné náklady,“ dodává Petr Nekut.

Jestli se městská policie v Kardašově Řečici v budoucnu rozroste o dalšího strážníka, posoudí vedení města až na základě zkušeností.

Spustit audio

Související