Vesnice na Slavonicku v létě přilákají až tisíce turistů, po sezóně se ale vylidňují a zůstává jen pár místních

29. září 2023 14:04

Vesnice v okolí Slavonic na Jindřichohradecku se pomalu vylidňují. Chalupy, kde kdysi žili starousedlíci, teď stále častěji slouží rekreantům. V létě se ale daří přilákat návštěvníky za turistikou a na různé kulturní akce, například do vesničky Maříž, která leží na hranicích s Rakouskem.

„My jsme tady v centru Maříže a jsme otevření úplně každému. Vůbec nikdo mi nevadí. Nejvíc mě mrzí, že už to zase po létě končí,“ vypráví na zahradě svého domu Josef Krejčí. Jeho žena má v Maříži malý obchůdek s rukodělnými výrobky.

Maříž tvoří jen pár chalup, které stály dřív v pohraničním pásmu. Teď vesnice spadá pod Slavonice stejně jako další obce. „V Maříži máme 32 čísel popisných a ve Stálkově 38 čísel popisných a 25 čísel evidenčních, což jsou rekreační objekty,“ říká starosta Hynek Blažek.

Ve Stálkově bydlí už téměř třicet let Jiří Bob Kněžíček. „Je tady několik ubytování, to bývá převážně zaplněné, a pak tu projede spousta cyklistů. Já jsem velice družný a odchytávám tady pocestné, cyklisty, pěšáky, dáme řeč a posedíme venku. Jakmile ale přijde září, tak je tady klid,“ líčí.

V létě do vesnic v pohraničí přijedou i tisíce lidí. Po sezóně zůstávají jen desítky místních. „Ve Stálkově je 32 trvale žijících obyvatel a v Maříži 14 obyvatel. Trvale žijících ubývá a přibývá chalupářů,“ uvádí starosta.

Průměrný věk obyvatel České republiky je podle Českého statistického úřadu přibližně 42 let, na vesnicích o něco vyšší. „Průměrný věk ve Stálkově je 55 let a v Maříži 48 let,“ doplňuje Hynek Blažek.

Z chalup po starousedlících se po jejich smrti často stávají rekreační objekty, protože pro místní jsou nemovitosti drahé. Navíc se mladí obyvatelé po studiu často usadí ve větších městech a zpátky na vesnice se nevrací.

Spustit audio

Související