K výměně obrazů 13metrového oltáře je třeba 8 siláků
Předvánoční a povánoční gruntování přineslo změny i ve vyšebrodském klášteru u tamního řádu cisterciáků. V těchto dnech totiž můžete ve zdejším chrámu zasvěcenému Panně Marii obdivovat další z řady oltářních obrazů.
Ty se tu pravidelně měnívají. A to víte, to není jen tak. K výměně tu potřebují zhruba osm silných chlapů, lana, kladky a také odvahu, protože samotný oltář je vysoký 13 metrů a ti z mužů, kteří výměnu hlavního obrazu jistí shora, musí vyšplhat po žebřících asi tak do osmimetrové výšky.
Společně s ostatními pak musí otevřít obrovské dveře zadní stěny oltáře, postupně vyndat, upoutat na laně a spustit dolů na zem tři ze čtyř zde uložených obrazů. Není to nic jednoduchého, protože každý obraz váží jeden až dva metráky a je široký tři a vysoký šest metrů.
Během noční mše na Bílou sobotu se obraz spustí
Do vánočních svátků byl hlavní dominantou oltáře obraz Nanebevzetí Panny Marie, která je patronkou kláštera i celého řádu. Obraz namaloval Josef Houska v roce 1654. Nyní je zde vystaven obraz klanění pastýřů a tří králů u Panny Marie a právě narozeného Ježíše. Tento obraz bude na oltáři do postní doby, tedy následujících 40 dní. Pak vystaví další obraz, loni restaurované Ukřižování Krista.
Celý mechanismus kladek a nástrojů nutný pro výměnu oltářních obrazů byl zprovozněn až v minulých letech. Za komunistů bylo možné vidět na oltáři pouze jeden obraz.
Ukřižování uvidí návštěvníci vyšebrodského klášterního kostela až do Velikonoc. O velikonoční noci, na Bílou sobotu, během noční mše se spustí a zmizí motiv ukřižování a zároveň jej nahradí Velikonoční zmrtvýchvstání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka