Jiří Pavlica s Hradišťanem daroval hodně světla ve svých písničkách. Robert Křesťan se cítí doma v Brně i na jihu Čech

26. listopad 2023

Hudební klenoty z Moravy ozdobí půlhodinku pod Světly ramp. V druhé polovině pořadu vás pozveme na koncert Roberta Křesťana a Druhé trávy, ale předtím bychom s vámi rádi prožili čas obklopeni průzračnou melodikou a hladivou slovesnou lyričností s oblíbeným souborem Hradišťan a jeho hlavní postavou, primášem, zpěvákem, houslistou, autorem i aranžérem, rodákem z Uherského Hradiště, Jiřím Pavlicou, který s příchodem prosince oslaví kulatou sedmdesátku.

Jiří Pavlica vyznává janáčkovské krédo „Nepodceňuj, nepřeceňuj“, a to mu prý pomáhá, aby se stal nekritickým obdivovatelem a naopak kritikem čehokoli.

V prvé řadě je veřejností vnímán jako primáš Hradišťanu od roku 1978 a tento původně čistě folklórní soubor se pod jeho vedením proměnil v atraktivní hudebně alternativní ansámbl. S ním natočil řadu pozoruhodných a oblíbených alb různého zaměření.

Ovšem Jiří Pavlica přecházel dál žánrové hranice etnické hudby se svým druhým souborem Talant. Věnuje se ale i mnoha jiným projektům včetně filmové a divadelní hudby.

Když byl v jednom z rozhovorů, které s ním autor pořadu vedl, optán, jakým způsobem vstoupila hudba do jeho života, odpověděl: „Tím nejpřirozenějším. Doma se často zpívalo a moji sourozenci, kteří byli všichni starší než já, hráli na nějaký nástroj. Takže jsem se k tomu musel zákonitě připlést. Také své sehrálo jisté nadání, které jsem zdědil po mamince.“

Obrátíme list k další velké osobnosti, jíž je nepochybně osobitý zpěvák, mandolinista, také banjista i skvělý autor Robert Křesťan. Po Buty máme pro posluchače a příznivce Českého rozhlasu České Budějovice další hudební lahůdku, a to právě koncert Roberta Křesťana a vynikající, Anděly ověnčené kapely evropské špičkové úrovně Druhá tráva.

A kromě jiného se zastavíme u jihočeského původu Roberta Křesťana, který se narodil před 65 roky v Počátkách na Českomoravské vrchovině. K tomu Robert Křesťan dodal: „Považuji jižní Čechy za svůj domov stejně jako Brno.“

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související