Buty v čele s Radkem Pastrňákem, to je gejzír hitů, ale též kvalitní hudby
Ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice zahrála výborná a populární ostravská kapela Buty, nabitá skvělými muzikanty, která byla zejména v druhé polovině 90. let gejzírem prvotřídních hitů jako František, Mám jednu ruku dlouhou, Tata, Jednou ráno, Krtek a řady dalších.
Příběh Buty začíná v polovině 80. let, kdy se Radek Pastrňák potkal s bubeníkem Richardem Kroczkem mladším a vdechli nový život kapele U238. Později oba mladí muži založili pod patronací houslisty a kytaristy Richarda Kroczka staršího kapelu Buty v takovém volnějším žánrovém rozpětí od rocku přes funky, folk až k jazzu.
Buty, nářečně boty, pak zazářili v roce 1987 v Praze na Rockfestu. Vedle toho Pastrňák s Kroczkem působili zhruba dva roky ve Flamingu Marie Rottrové a také nasáli leccos z folku, když si zahráli s Vlastou Redlem a AG Flekem.
První album vyšlo Buty v roce 1991 s názvem Pískej si, pískej. Ve velmi vydařené české road movie Jízda Jana Svěráka ztvárnil Radek Pastrňák jednu z hlavních rolí a film přinesl Buty velký hit Mám jednu ruku dlouhou. Tuto a ještě několik dalších písniček zahrnovalo druhé album s názvem Ppoommaalluu.
Následovala další výborná deska Dřevo se superhitem František a dalšími oblíbenými songy jako Demáček a Až ten vláček zapíská.
Čtěte také
Dá se říci, že kapela Buty ovládla v 90. letech rádia. Z každého alba, i když mělo vždy jinou hudební náladu a směr, vzešel minimálně jeden hit s výrazným melodickým nápadem i jazykově malebnými texty. Z alba Rastakayakwanna to byla třeba písnička Cesta byla suchá a z následného Kapradí songy Nad stádem koní a Tata.
Po albu Kapradí vyšly ještě další čtyři desky, pokud nepočítáme kompilaci, ale dosavadní diskografie Buty se zastavila v roce 2012. Tehdy pro kapelu nový vydavatel Supraphon vydal album s milým lokálním nářečním výrazem Duperele.
Mnohem širší výběr písniček včetně hitů nabídlo vystoupení Buty ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice ve čtvrtek 9. listopadu v početné sedmičlenné excelentní sestavě, kterou vedle zpěváka, kytaristy a autorského mozku Buty Radomíra Pastrňáka v současnosti tvoří již zmíněný bubeník Richard Kroczek, baskytarista Petr Vavřík, saxofonista a klarinetista Milan Straka, kytarista Lukáš Lukáš, klávesista Vlastimil Šmída a perkusista Martin Hampel.
Související
-
Eduard Krečmar měl zvlášť rád ženy jako interpretky svých písničkových textů
„Nejen pro Karla Gotta jsme ze začátku psali spíš zvukovou nápodobu než podle obsahu. To byla do jisté míry výhoda, ale také to bylo unfair k původním autorům.“
-
Důležitým okamžikem byla pro Václava Neckáře v jeho začátcích návštěva koncertu Evy Olmerové
Na 23. října připadají osmdesátiny zpěváka i herce Václava Neckáře, fenoménu české pop music posledních takřka šedesáti let. To je náležitý důvod věnovat mu Světla ramp.
-
Musíte se zbavit všeho, co vás stresuje. To byla filozofie ostrovního útěku populárního písničkáře
V pořadu Světla ramp vyzdvihneme památku několika zahraničních hudebních osobností, které tento svět opustily v září 2023. Patří mezi ně americký písničkář Jimmy Buffett.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka