Buty v čele s Radkem Pastrňákem, to je gejzír hitů, ale též kvalitní hudby

6. listopad 2023

Ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice zahrála výborná a populární ostravská kapela Buty, nabitá skvělými muzikanty, která byla zejména v druhé polovině 90. let gejzírem prvotřídních hitů jako František, Mám jednu ruku dlouhou, Tata, Jednou ráno, Krtek a řady dalších.

Příběh Buty začíná v polovině 80. let, kdy se Radek Pastrňák potkal s bubeníkem Richardem Kroczkem mladším a vdechli nový život kapele U238. Později oba mladí muži založili pod patronací houslisty a kytaristy Richarda Kroczka staršího kapelu Buty v takovém volnějším žánrovém rozpětí od rocku přes funky, folk až k jazzu.

Buty, nářečně boty, pak zazářili v roce 1987 v Praze na Rockfestu. Vedle toho Pastrňák s Kroczkem působili zhruba dva roky ve Flamingu Marie Rottrové a také nasáli leccos z folku, když si zahráli s Vlastou Redlem a AG Flekem.

První album vyšlo Buty v roce 1991 s názvem Pískej si, pískej. Ve velmi vydařené české road movie Jízda Jana Svěráka ztvárnil Radek Pastrňák jednu z hlavních rolí a film přinesl Buty velký hit Mám jednu ruku dlouhou. Tuto a ještě několik dalších písniček zahrnovalo druhé album s názvem Ppoommaalluu.

Následovala další výborná deska Dřevo se superhitem František a dalšími oblíbenými songy jako Demáček a Až ten vláček zapíská.

Čtěte také

Dá se říci, že kapela Buty ovládla v 90. letech rádia. Z každého alba, i když mělo vždy jinou hudební náladu a směr, vzešel minimálně jeden hit s výrazným melodickým nápadem i jazykově malebnými texty. Z alba Rastakayakwanna to byla třeba písnička Cesta byla suchá a z následného Kapradí songy Nad stádem koní a Tata.

Po albu Kapradí vyšly ještě další čtyři desky, pokud nepočítáme kompilaci, ale dosavadní diskografie Buty se zastavila v roce 2012. Tehdy pro kapelu nový vydavatel Supraphon vydal album s milým lokálním nářečním výrazem Duperele.

Mnohem širší výběr písniček včetně hitů nabídlo vystoupení Buty ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice ve čtvrtek 9. listopadu v početné sedmičlenné excelentní sestavě, kterou vedle zpěváka, kytaristy a autorského mozku Buty Radomíra Pastrňáka v současnosti tvoří již zmíněný bubeník Richard Kroczek, baskytarista Petr Vavřík, saxofonista a klarinetista Milan Straka, kytarista Lukáš Lukáš, klávesista Vlastimil Šmída a perkusista Martin Hampel.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související