Jiří Březina starší: Jack London

22. listopad 2021

Od mládí hodně čtu. Četba je dobrodružství, když berete knihu do ruky, nikdy nevíte, co s vámi udělá. Ne všechny knihy mě chytly za srdce, některé jsem přečetl se zájmem a některé v půli odložil. Ale pár knih mě k sobě připoutalo tak, že jsem nedokázal dělat nic jiného, než je dočíst.

S věkem se samozřejmě vkus mění a tak se vyvíjely i moje čtenářské srdcovky. Z mayovek a verneovek jsem se přestěhoval do sci-fi, hltal Dänikena a Součka, abych se pak posunul k Tolkienovi nebo Waltarimu. O spoustu času mě připravilo dlouhatánské Proustovo Hledání ztraceného času, a přesto ten čas za ztracený nepovažuju.

Vůbec nejsilnější čtenářský zážitek mi ale připravil už v začátcích mé čtenářské kariéry Jack London. Trefil mě na komoru někdy kolem dvanáctého roku.

Nejdřív jsem přečetl Bílého tesáka, ten příběh psa, kterého nezkrotily rány holí a vlídnost ho vrátila k lidem. Kniha mě nadchla, sháněl jsem další Londonovy knihy a dostal se mi do ruky Tulák po hvězdách.

Nejdřív jsem knihu málem odložil. Místo přírody a zlatokopů tam seděl vězeň, který si čekání na popravu krátí vzpomínkami na svůj důkladně zkažený život, a z krutých podmínek vězení uniká do své fantazie. Ani nevím, co mě u čtení tenkrát udrželo, ale najednou jsem zjistil, že od toho příběhu nedokážu vstát. Odsouzenec vzpomíná na své minulé životy, střídá století i světadíly a na vlastní oči sleduje Kristovo ukřižování. To prolínání nejdrsnější reality s fantazií bez hranic mě fascinovalo a několikrát se mi o něm dokonce zdálo.

Žádná další kniha už se mnou tak důkladně nezametla. Ale musím říct, že když jsem se později pokoušel ten efekt zopakovat a Tuláka otevřel znovu, nefungovalo to. Kouzlo bylo pryč.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...