Jihočeští vědci vymysleli dálkové ovládaní zesilovačů. Chtějí získat evropský patent a vynález prodávat
Je to jako prodloužená ruka muzikanta. Tak popisují svůj vynález vědci z Jihočeské univerzity Ladislav Ptáček a Milan Novák. Jejich dálkové ovládání hudebních zesilovačů teď posuzuje evropský patentový úřad.
Vědci jednají i s firmami. Na trhu zatím není podobné zařízení bez zásahu do vnitřní konstrukce zesilovače.
Díky svému zlepšováku si Ladislav Ptáček během hraní na kytaru dálku přidá basy, jindy zase výšky. „Říkáme, že tam máme, v uvozovkách, nějakého trpaslíka. Během toho, co hraju a mám tedy ruce položené kytaře, mohu zároveň tím, že mačkám nohou přepínač, který je veden v našem patentu, měnit nastavení zvuku,“ vysvětluje.
Při popisování patentu zatím nesmí zabíhat do příliš velkých podrobností. „Na náš vynález byl udělen český patent už před dvěma lety a už rok a půl běží zároveň řízení o evropském patentu. Už byla dvě, připomínkovací řízení, zatím obě dopadla dobře. A to je vlastně důvod, proč nikde neříkáme detaily. Za celou historii Jihočeské univerzity zatím byly uděleny pouze dva evropské patenty,“ říká Ladislav Ptáček.
Čtěte také
Společně se svým kolegou Milanem Novákem díky vynálezu před nedávnem vyhrál soutěž Jihočeské univerzity JU Innovation. Teď už vědci jednají i s firmami. „Těch firem je několik a snažíme se patent umístit trhu,“ potvrzuje Ladislav Ptáček.
Ten také publikuje v odborných a popularizačních hudebních časopisech a dělá i rozhovory se slavnými muzikanty. Jedním z nich byl například bluesový kytarista Joe Bonamassa. „To byl hezký zážitek. Byl tam zástup novinářů a všichni chtěli rozhovor. My také, ale my jsme se hlavně chtěli podívat na jeho vybavení. Manažer nás jasně odkázal do mezí, že ani náhodou, že dostaneme deset minut jako všichni ostatní a budeme vzadu někde v kamrlíku. Najednou se zjevil Joe Bonamassa a ptal se, o čem píšeme. Když jsme řekli, že o efektech a kytarách, hned nás vzal na pódium, abychom se podívali,“ vzpomíná.
Související
-
Jihočeský objev může zachraňovat životy. Vědci vyvinuli lék na klíšťovou encefalitidu
Českobudějovičtí parazitologové s mezinárodním týmem vytvořili látku, která zabírá jako lék i prevence na klíšťovou encefalitidu. Kdy se dostane z laboratoří k pacientům?
-
Vědci z Jihočeské univerzity vymysleli soupravu na testování covidu, odhalí i různé mutace
Dagmar Stehlíková a Vladislav Čurn vytvořili sadu pro odhalení nákazy covid-19. Projekt svých vědců ocenila Jihočeská univerzita v prvním ročníku soutěže JU Innovation.
-
Vakcína proti borelióze testovaná v Česku funguje stoprocentně. Je to převratný objev, říká vědec
Parazit na parazitu. To je bakterie borelie anebo virus encefalitidy, který se do těla člověka dostane z nakaženého klíštěte. Ve svém důsledku nás může ohrozit na životě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Válka je pro Rusy sociální výtah k bohatství. O mír teď nestojí, přibližuje novinářka Procházková
-
V Podněstří jsou přerušené dodávky tepla a teplé vody. Plyn dostával region přes Ukrajinu od Gazpromu
-
Pavel: Fakta a argumenty ve volbách zakryjí hesla, emoce a lži. Podstatná budou skutečná řešení
-
‚I Gaza vyjde vítězně z obležení.‘ Desítky tisíc lidí v Istanbulu protestovaly proti izraelské ofenzivě