Jihočeský kraj patří k nejbezpečnějším v zemi. Největším problémem se stávají kyberpodvody

6. únor 2025 15:27

Celkem 8111 trestných činů vyšetřovali v roce 2024 kriminalisté na jihu Čech. Téměř šedesát procent případů se jim podařilo objasnit. Lepší výsledek má pouze Ústecký kraj. Největším problémem zůstávají kyberpodvody.

Jižní Čechy mají pětiprocentní podíl na celkové kriminalitě v Česku, což znamená, že stále patří k bezpečnějším regionům. Počet trestných činů poklesl ve srovnání s předchozím rokem o devět procent.

Největším problémem jsou podle policie kyberpodvody. Jen za loňský rok způsobily v celé zemi škody za 31 miliard korun. V Jihočeském kraji bylo evidováno 920 případů. A přibývají další, například naposledy ve čtvrtek žena naletěla falešnému bankéři a přišla o 700 tisíc korun.

Policie opakovaně apeluje na veřejnost, aby byla obezřetná a nikomu na dálku nesdělovala citlivé údaje. Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera se ale tento typ podvodů objevuje stále ve velkém množství. „Lidé jsou opravdu schopní během několika desítek minut poslat komukoli, kdo zavolá s nějakou legendou, statisíce ze svého účtu. A není výjimkou, že až ráno se přijdou zeptat na přepážku do banky a teprve tam se dozví, že skočili někomu na lep,“ říká.

V roce 2024 řešili kriminalisté v Jihočeském kraji osm vražd, všechny se podařilo objasnit. Policie ale stále vyšetřuje dva roky starou vraždu novorozence na Lipně. Případ je dosud otevřený, podle nejnovějších poznatků je pachatelem s velkou pravděpodobností žena, což ukazuje genetický profil nalezený na místě činu.

Čtěte také

Mezi zločiny má největší podíl majetková trestná činnost – loni bylo na jihu Čech evidováno přes tři tisíce případů. Kriminalisté řešili také 61 znásilnění, přičemž většina pachatelů a obětí se znala. Loupeží bylo 52, z toho je více než polovina objasněna.

Dříve velmi rozšířené krádeže aut už nejsou tak časté – jihočeská policie jich loni řešila 79. Jižní Čechy ale často slouží jako tranzitní oblast pro vozidla ukradená v Rakousku, která pak zloději převážejí nejčastěji do Polska.

Kriminalisté evidovali také 311 případů výroby, pěstování a držení drog, přičemž většinu se podařilo objasnit.

Na tísňové lince 158 přijmou operátoři každý den průměrně 227 hovorů. Problémem je ale nedostatek personálu. Jihočeské policii chybí 288 lidí – v kraji by mělo pracovat 2412 policistů, ale ve službě jich je jen 2124. Proto se připravuje nábor, pomoci by mělo i postupné zvyšování platů, které zatím vláda garantovala pro období příštích tří let.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související