Jihočeskou krajinu zachycuje malíř Josef Zikmund. Jeho díla jsou k vidění v budějovickém rozhlase
Josef Zikmund vzpomíná na své malířské začátky
Tvorbu malíře a krajináře Josefa Zikmunda znají nejen ctitelé výtvarného umění, ale všichni, kdo svého času navštívili nějaké představení Jihočeského divadla. Josef Zikmund tam totiž dlouhá léta maloval kulisy. Letos je tomuto rodákovi ze severních Čech, kterému ale učarovaly Čechy jižní tak, že se přestěhoval, 95 let.
Ve výstavní síni Českého rozhlasu České Budějovice proto můžete do 15. října navštívit výstavu jeho akvarelů a olejomaleb, na nichž zachycuje jihočeskou krajinu.
„Malovat jsem začal nejdřív sám, já jsem malovat dost uměl, chodil jsem do přírody. Pak jsem pokračoval ve výtvarném kroužku. Chodil jsem tam proto, že jsem se dostal mezi malíře a vždycky byla nějaká legrace,“ vzpomíná Josef Zikmund.
V jižních Čechách žije od roku 1981. Rád zachycuje krajinu Novohradských hor nebo Šumavy. Na jeho obrazech se objevují také květiny, zátiší a abstraktní motivy.
Související
-
Stará malířka blbne na šrotovišti, ale mně to dává smysl, směje se své nové vášni Renata Štolbová
V Holubově žije a tvoří výtvarnice Renata Štolbová. V podkroví má spoustu maleb se svými typickými motivy. „Dům, strom, anděl, koník, to je u mě takové věčné,“ říká.
-
Tři generace českokrumlovských keramiček Konvalinkových vystavují svá díla na tamním zámku
Jsou tři. Matka, dcera a vnučka. Ve společném rodinném ateliéru tvoří a teď Vladimíra, Stanislava a Tereza Konvalinkovy vystavují keramická díla na zámku v Českém Krumlově.
-
Ocelový kůň, obří spermie, zrcadlový leknín. Umění ve městě opět baví turisty i místní na jihu Čech
Veřejná prostranství na jihu Čech zpestřují v létě originální skulptury. Díla jsou součástí festivalu Umění ve městě, který pořádá českobudějovický sochař Michal Trpák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.