Jedinou letošní premiérou na točně jsou Příhody lišky Bystroušky od dua SKUTR

Duo SKUTR připravilo pro otáčivé hlediště operu Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky
Duo SKUTR připravilo pro otáčivé hlediště operu Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky

Při tvorbě představení před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově si připadali spíš jako režiséři filmoví než divadelní. Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří jsou známí coby duo SKUTR, pro točnu nastudovali operu Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Jedná se o jedinou premiéru letošní sezóny.

Při přípravě představení se režiséři pořádně naběhali. „Neměli jsme vůbec představu o té rozlehlosti prostoru. Jenom jít někomu říct na louku připomínku znamená na pět minut vyběhnout, pak mu to říct a zase běžet pět minut zpátky. To pro mě bylo překvapení, že režírovat na točně skutečně znamená fyzický výkon,“ říká Lukáš Trpišovský.

Připadají si jako režiséři stojící za kamerou - natáčí objektiv tam, kde se zrovna hraje divadlo. „Většinou v klasickém divadle máme pod kontrolou pohled diváka, kdežto tady je to jiný způsob. Stávalo se nám třeba i to, že jsme zkoušeli jednotlivé scény, ale nenapadlo nás, že bychom měli ještě řešit, odkud přeběhnou zpěváci z louky na letohrádek během pár vteřin. Pak jsme to museli předělávat. Řekl bych, že je to víc filmová práce, pracuje se s prostorem, což v divadle není,“ dodává.

Zatímco Lukáš Trpišovský už některá představení z otáčivého hlediště viděl, Martin Kukučka zažívá svou premiéru nejen jako režisér, ale i jako divák. „Je to docela zajímavé, protože Janáček miloval přírodu, to jak je živelná a nespoutaná. Myslím, že se tu Liška rozhodně může hrát a každé počasí dává novou poezii každému představení. Vlastně se my přizpůsobujeme přírodě,“ říká Martin Kukučka.

Příhody Lišky Bystroušky uvádí Jihočeské divadlo před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově od 14. do 23. července.