Jan Flaška: Záchodky – základ gender studies

25. leden 2019

To, že jsou muži soutěživí a rádi si hrají, kdežto ženy kladou důraz na spolupráci a vztahy, je informace asi tak objevná, jako že kluci mají pindíka a holky pipinku. Ale pozor – tyhle dvě informace spolu souvisejí mnohem víc, než si uvědomujeme.

Asi víte, že ženy mají sklony udržovat sociální vazby a analyzovat je (jinými slovy: sklony sdružovat se a drbat ostatní), kdežto muži mají spíš sklony soutěžit a vyniknout (jinými slovy: sklony chovat se jako malé děti a vytahovat se, kdo toho víc vypije).

Podle mě mají tyhle sklony základ nikoli genetický, ale hygienický – zrodily se totiž na záchodcích.

Genetici a sociální psychologové to možná vidí jinak, ale podle mě se kluci naučili soutěživosti a technické vynalézavosti právě při soutěžení na školních pisoárech o to, kdo rychleji, kdo dál, kdo výš, kdo déle.

Naproti tomu holčičky jsou už odmalička odsouzeny k tomu, čekat ve frontě na volnou kabinku, ve které se moc soutěžit nedá. A jak jinak trávit plonkový čas čekání než výměnou informací, rozplétáním vztahového pletiva mezi spolužačkami a spolužáky nebo vymýšlením strategií?

Jan Flaška: Stručný návod k rozjímání

Školačka, školák, dítě, matka, rodina

Slýcháme to pořád dokola – advent by měl být časem zastavení a rozjímání. O to zastavení mi tentokrát nejde, sám sebe přistihnu i několikrát denně, že místo práce jen tak stojím a nedělám vůbec nic.

Všechny tyhle záchodkové zkušenosti, návyky a rozdíly se postupem času přetavují v zažité vzorce chování – teda alespoň já si to tak představuju – a mají dalekosáhlé důsledky. Začíná to toaletami a končí u rozvodových právníků a v dizertačkách na gender studies.

Možná teda kecám. Ale stejně – jako chlap jsem si jistý, že to ženské spolčování a tříbení sociálních dovedností ve frontě na volnou kabinku má proti mužskému individualismu svoje výhody. My muži se totiž na záchodcích naučili hledět si svého, mít situaci pevně v rukou a nekoukat, kde co lítá – takže si mnohdy ani nevšimneme, když nás nějaká ženská zčistajasna úplně snadno přečurá.

autor: Jan Flaška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...