Jan Flaška: Otevřený vskaz Ježíškovi

27. červen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Holčička píše

Našel jsem na parapetu, za jedním málo používaným oknem našeho domu, dopis. Nadepsaný byl „VSKAZ PRO JEŽÍŠKA“.

Ne, neležel tam už od prosince. Má sedmiletá dcerka přiznala, že ho tam položila někdy v půlce května. Vysvětlil jsem jí, že Ježíšek si její dopis jistě nevezme, protože poštu vybírá jen v době adventu, a ten je až za dlouho.

Mám v ježíškovských věcech určité zkušenosti, takže jsem počkal, až dcerka usne, a rozhodl se si dopis přečíst. Přesto jsem se cítil dost nesvůj, když jsem ho otevíral. Nejsem zvyklý číst poštu, která není určená mým očím.

Jan Flaška: Soukromá územíčka

Pátrátko

Když vyjdete ven, nějak automaticky počítáte s tím, že některé části města či krajiny jsou přístupné každému, zatímco do jiných se nevstupuje, protože jde o soukromé prostory.

Znám trochu přání svých dětí, takže mi bylo jasné, co v dopise najdu: dcera bude po Ježíškovi požadovat koně. Upřímně řečeno, ani se jí nedivím – rychlost, s jakou si ukládá bokem dvacetikoruny na zakoupení koně, nepřipadá dostatečná ani mně. Být na jejím místě, taky bych chtěl koně už teď, abych ho měl na prázdniny. V prosinci je člověku kůň spíš nanic.

Jenomže v dopise nestálo nic o koních. Dokonce se nezmiňoval ani o hračkách. Nebyla v něm vůbec žádná přání.

„MÁM PRO TEBE TOLYK OTÁZEK,“ začínal. Pod tím dětský obrázek smutné, zvědavé holčičky, doplněný plejádou otazníků.

„VEZMEŠ MŮJ VSKAZ Y TEŤ? – UMÍŠ LÉTAT? – NAKRESLÍŽ SE MY? – UKÁŽEŠ SE MY? – GDE LEŽÍŠ?“

Povzdychl jsem si – kdybych tak na tohle uměl odpovědět! Copak tohle nejsou ty nejzákladnější otázky, které si klademe my všichni? Člověk nemusí být nutně křesťan, aby ho občas napadlo něco jako „Slyší mě Bůh i v tuhle chvíli? Kde ho mám hledat? Jak vypadá? Jak mám poznat, jestli vůbec existuje? A pokud ano, kde vlastně?“

Opatrně jsem dopis zabalil a vrátil ho zpátky na parapet. Budeme teď společně se dcerkou čekat, jestli nám na něj někdo odpoví. A mezitím ona bude dál spořit dvacetikoruny na koně a já přemýšlet, kam ho dáme, až na něj jednou našetří.

autor: Jan Flaška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.