Jan Flaška: Babičkovské PR

18. duben 2018

V době baroka patřili k nejvzdělanějším lidem piaristé. Svým rozhledem ovlivňovali příslušníci řádu piaristů smýšlení prostých lidí.

Dnes smýšlení lidí ovlivňují hlavně píáristé, tedy lidé, zabývající se PR, public relations, doslova „vztahy s veřejností“.

PR je něco jako reklama, ale jde ještě o kus dál. Zatímco reklama se snaží přesvědčit Eskymáka, aby si koupil ledničku, PR vás přesvědčí, že jste Eskymák a pak vám prodá ledničku. Píáristé jsou kouzelníci, co i z usvědčeného lháře a podvodníka vyčarují úspěšného a důvěryhodného politika.

Proč tomuhle PR všichni podléháme? Proč se jím necháme tak snadno obalamutit? Já na to přišel – jsme k tomu totiž odmalička vedení. Základy PR známe už od svých babiček a dědečků.

„Jen čtyři knedlíky?“ ptá se vás babička při nedělním obědě. „Tak málo? Vždyť jsou malý a slaboučký, podívej!“ máchá vám před obličejem něčím, co připomíná kolo od zahradního traktůrku. „Dám ti jich šest.“

Když do sebe s vypětím sil napěchujete kompletní kolekci těchhle mastodontů a vaším jediným přáním je zemřít, přistane před vámi talířek s bublaninou, dortem a bábovkou. „Ještě tohle ochutnej,“ ponouká vás babička. Pod palbou její argumentace nemají vaše protesty šanci. „Vždyť je to jen piškot a trošku ovoce. Ten dort je jen na chuť, to ani nepoznáš. A ta bábovka se mi nějak nepovedla – ochutnej – co myslíš, že jí schází?“

Když už vám hrozí celkové selhání trávicího traktu, přijde na scénu dědeček, který vám do ruky vtiskne stakan domácí slivovice: „Kopni to do sebe, to je na zažívání!“ Marně se bráníte, že berete antibiotika a doktor vám alkohol zakázal. „Doktor ví prd, co je zdravý,“ poplácá vás děda po rameni, „a jestli jsi nemocnej, tak hlavně potřebuješ vypálit červa. Šup tam s tím!“

Nevím jak vás, ale po takovéhle argumentační smršti by nebyl vůbec žádný problém přesvědčit mě, že tamhleten lhář a zloděj je ve skutečnosti důvěryhodný politik. Asi byste mě přesvědčili i o tom, že jsem Eskymák. A nejspíš, i že jsem lednička.

autor: Jan Flaška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?