Jan Cempírek: Duťáci

8. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ilustrační snímek
0:00
/
0:00

Vždy mě fascinovaly zdánlivě jednoduché věci, o kterých by si jeden myslel, že je nemožné je zásadně změnit. Ale doba covidová žádá kreativitu, a proto vznikla společenská hra duťáci.

Zatím neznáte? Ovšem obyčejné „Člověče, nezlob se“ jistě ano. Co lze na té primitivní hře vylepšit, ptáte se?! A já vám říkám, zahrajte si duťáky!

Potřebujete jen herní sadu s dutými plastovými figurkami, odtud název duťáci, a už nic více. Pravidla zůstávají stejná jako při normálním Člověče, ovšem zásadní vylepšení se odehrává v okamžiku, kdy chcete vyhodit soupeřovic pumprlíka.

Vy ho totiž vyhodit nemusíte! Můžete mu svou dutou figurkou skočit na záda a pak... pak už vás nebožák zkrátka veze dál jako svůj batoh. Před domečkem z něj seskočíte a svěže doskáčete do cíle.

Jednoduché jako facka, ale funguje to skvěle! Člobrdo dostane tímto vylepšením úplně jiné grády. A navíc ten pocit, že se zadarmíko vezete na nebohém protihráči! Ten je mnohem lepší, než kdybyste ho postaru jen tak vyšoupli.

A že by vás oba mohl vyhodit někdo třetí? Teoreticky ano. Ale nevěřte tomu. Nevyhodí vás žádný soupeř, protože z 99 procent neodolá a skočí vám také na záda a ten nešťastník dole rázem veze na svých bedrech už parazity dva.

Báječná hra tihle duťáci, dejte na mě. Bude vás bavit. Protože je to tak nějak v lidské přirozenosti, že když se někdo může svézt nějakému užitečnému joudovi na zádech, tak toho využije. A ještě mu do toho poťouchle juchá do ucha: „Člověče, nezlob se!“

autor: Jan Cempírek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.