Horní zámek ve Vimperku bude mít znovu fasádu jako v 19. století. Pokračuje rozsáhlá obnova památky

3. září 2024 15:00

Pozůstatek sgrafitové renesanční omítky a další zajímavé nálezy odkrývají památkáři na zámku Vimperk na Prachaticku. V rozlehlém areálu pokračuje obnova horní části, která si vyžádá skoro 100 milionů korun.

„V průčelí jižního křídla byly v posledních dnech nalezeny velmi zajímavé informace o stavebně historickém vývoji zámku. Restaurátoři našli pozůstatky spár a hlavně omítek, které dokumentují pestrý vývoj fasád na této části areálu. Máme tady nálezy od pozdně gotických malt přes renesanční sgrafitové omítky až po v podstatě novodobé,“ ukazuje kastelán zámku Vimperk Zdeněk Svoboda.

Zvlášť cenné úseky fasád se při opravě ponechají restaurátorům. „Vnější podobu zámku vracíme do období po velkém požáru v roce 1857. Ta omítka bude barevně mezi bílou a růžovou,“ upřesňuje kastelán.

Na třetím nádvoří se bude obnovovat vzácná Vlčkova věž. „Tady vstupujeme přímo do vrcholného středověku, do 14. století, možná až konce 13. století. Vidíme mohutné středové pilíře a krásnou gotickou klenbu, zbytky gotických omítek, velmi silné kamenné zdi,“ líčí Zdeněk Svoboda.

Čtěte také

Zároveň upozorňuje na zajímavý detail, který se se na jiných místech často nevyskytuje – kovaný kovový předmět zapíchnutý do jednoho z pilířů ve výšce zhruba dva a půl metru nad zemí. „To je prozaická věc, která se používala denně. Je to držák na louče,“ vysvětluje.

Vlčkova věž je součástí prohlídkové trasy Středověk. Okruh zavede návštěvníky do podzemí, gotických sklepů pod jižním křídlem zámku a právě věže, která ve Vimperku prokazatelně stála už v době vrcholné gotiky.

Dále je už v nabídce prohlídka dolního areálu. „Zavede především do jižního křídla Dolního zámku, kde se nachází zatím před obnovou zčásti zazděný renesanční sál s krásně malovanými záklopovými stropy. Je zčásti zazděný a zčásti přepažený barokními úpravami, takže návštěvník může vidět stavební vývoj,“ popisuje kastelán.

Aktuální fáze úprav Horního zámku ve Vimperku vyjde na necelých 100 milionů korun. Obnova je financovaná z dotace ministerstva kultury.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související