Hora duchů. Tajemný příběh ze starého Španělska o jedné dušičkové noci čte Boris Rösner

7. listopad 2021

Hora duchů si stále střeží své podivné tajemství. Ne nadarmo se jí lidé vyhýbají, zvlášť o dušičkové noci. Téměř hororový příběh napsal v polovině 19. století španělský romantický básník a prozaik Gustavo Adolfo Bécquer.

Čte: Boris Rösner
Napsal: Gustavo Adolfo Bécquer
Dramaturgie: Blanka Stárková
Překlad: Vít Urban
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 1997

Rozhlasové zpracování tajemného příběhu o místě, na němž kdysi došlo k velké tragédii, vzniklo v roce 1997. Horu duchů načetl herec Boris Rösner.

Gustavo Adolfo Bécquer (1836-1870) byl španělský pozdně romantický básník a prozaik. Od mládí se živil psaním do novin, a protože měl výtvarný talent, tak i ilustrováním. Za svého života nic ze svého díla nevydal.

Krátce po jeho předčasné smrti, k níž došlo zřejmě následkem tuberkulózy, vyšel v roce 1871 soubor jeho básní pod názvem Sloky. Jeho poezie patří k nejlepším dílům španělské lyriky 19. století.

Gustavo Adolfo Bécquer sebral a převyprávěl také na dvě desítky tajemných příběhů ze starého Španělska. Hora duchů je jedním z nich.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová