Hora duchů. Tajemný příběh ze starého Španělska o jedné dušičkové noci čte Boris Rösner
Hora duchů si stále střeží své podivné tajemství. Ne nadarmo se jí lidé vyhýbají, zvlášť o dušičkové noci. Téměř hororový příběh napsal v polovině 19. století španělský romantický básník a prozaik Gustavo Adolfo Bécquer.
Rozhlasové zpracování tajemného příběhu o místě, na němž kdysi došlo k velké tragédii, vzniklo v roce 1997. Horu duchů načetl herec Boris Rösner.
Gustavo Adolfo Bécquer (1836-1870) byl španělský pozdně romantický básník a prozaik. Od mládí se živil psaním do novin, a protože měl výtvarný talent, tak i ilustrováním. Za svého života nic ze svého díla nevydal.
Krátce po jeho předčasné smrti, k níž došlo zřejmě následkem tuberkulózy, vyšel v roce 1871 soubor jeho básní pod názvem Sloky. Jeho poezie patří k nejlepším dílům španělské lyriky 19. století.
Gustavo Adolfo Bécquer sebral a převyprávěl také na dvě desítky tajemných příběhů ze starého Španělska. Hora duchů je jedním z nich.
Související
-
Zklidňující hudba pro tajemný a tichý svátek Všech svatých
O večeru starobylého svátku Všech svatých, v předvečer Dušiček, kdy minulost vchází do přítomnosti, bychom k výjimečnosti chtěli přispět výběrem zklidňující hudby.
-
Román se musí vysedět. Českobudějovický spisovatel Jaromír Jindra vydává i šest titulů ročně
Spiklenci z lásky, Válka královen nebo Jed pro kralevice. To jsou jen některé z knih Jaromíra Jindry. Psát začal už jako dítě, plně se do toho ale pustil v seniorském věku.
-
Rozdejte rohlíky, schovejte nůž a vyndejte máslo. Tak uctívali památku zesnulých naši předci
Zapalujete o Dušičkách svíčky za své zemřelé? Pokládáte na hroby věnce? Nic z toho se dřív nedělalo. Hroby se v Čechách zdobí až od konce 19. století a svíčky byly luxusem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka