Hitové instrumentálky s varhanami, smyčci nebo pianem – zkrátka pro každého něco!

30. leden 2024

Namixovali jsme instrumentální hity nebo favoritní nahrávky rozhlasového vysílání. A půjde o výběr rozmanitý. Startovní číslo jedna bude mít varhaník Dave „Baby“ Cortez, který byl vlastně jedním z prvních muzikantů, kteří uvedli hammondky do světa pop music.

Celé občanské jméno tohoto muže tmavé barvy pleti je David Cortez Clowney a pro dětský vzhled, který mu vydržel hodně dlouho, se mu říkalo „Baby“. Narodil se v Detroitu a k hraní na piano ho přiměl otec, jenž na něj také vcelku slušně hrál. Pokud si chtěl Dave vydělávat hraním peníze, musel přesídlit do New Yorku, kde v devatenácti doprovázel na piano docela známou vokální skupinu Pearls a dokonce v ní zpíval druhý tenor.

V květnu roku 1959 zazářil Dave „Baby“ Cortez se Šťastnými varhanami, The Happy Organ – přesně tak se jmenuje instrumentálka, která jej vynesla na vysoké příčky hitparád.

Cortez měl zprvu v úmyslu napsat písničku se zpěvem a doprovodem piana. Vymyslel si už název The Dog And The Cat, Pes a kočka, ale dále mu práce nešla od ruky a skládání jakoby ustrnulo na mrtvém bodě. Znenáhla zahlédl ve studiu za rohem varhany a zavolal: „Dejte mi je sem, já to s nimi zkusím.“ Nakonec Dave vytvořil instrumentálku, která se okamžitě zalíbila rozhlasovým diskžokejům a zakrátko i posluchačům. Jako později další Cortezův hit Rinky Dink.

Varhany vystřídají smyčce v orchestrální verzi velkého šlágru řeckého autora Manose Hatzidakise Never On Sunday, neboli u nás známé Děti z Pirea, s orchestrem Percyho Faitha, anglická beatová kapela Sounds Incorporated se svérázným pojetím předehry k opeře Vilém Tell Gioacchina Rossiniho nebo třeba populární německý pianista Horst Jankowski s Berlínskou procházkou, Berlin Stroll.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související