Historická opona z netolického divadla, která se na dlouhé roky ztratila, získala zpět původní podobu

10. únor 2023 12:06

Malovaná opona se Třemi Gráciemi zdobila od roku 1862 netolické divadlo. Před sto lety ale zmizela a našla se až v 90. letech 20. století během rekonstrukce. Teď ji navíc lidé můžou vidět v původní kráse, muzeum ji zrenovovalo.

Opona visí ve velké zasedací místnosti radnice v Netolicích. „Je tady kvůli svému rozměru. V muzeu nemáme tak velkou zeď, aby tam vešla, a motat ji zpátky do depozitáře by byla opravdu věčná škoda. Ani v netolickém divadle už není taková stěna, kam by se dala vystavit, takže zasedací síň radnice byla jediná možnost,“ vysvětluje Zuzana Leherová, ředitelka muzea v Netolicích.

Lidé tak oponu uvidí třeba na zasedání zastupitelstva. „Je to poklad, protože zase ne každé takové malé městečko, jako jsou Netolice, má dokonce dvě malované opony. My jsme na to pyšní. Namaloval ji berní úředník Kuliš se svým přítelem Hedlem a podle divadelní kroniky pomáhali ochotníci i studenti, takže je to kolektivní práce,“ říká Zuzana Leherová.

Opona byla po nalezení odřená, na několika místech protrhaná. „Nebylo vidět tu krajinu, ta se vyloupla až po restaurování. Samozřejmě bylo možné rozeznat strom, postavy, ale ne v takové kráse, protože vlhkost a čas udělaly svoje. Je to namalované temperou na plátně, tempera se velice loupala, bylo o strach se opony vůbec dotknout, takže jsem moc ráda, že se zachránila,“ popisuje ředitelka muzea.

Oponě by podle ní nemělo ublížit ani sluneční světlo v zasedací místnosti radnice. „Jednou z podmínek Národního památkového ústavu, který dohlížel na restaurování, bylo pořízení UV fólie na okna,“ potvrzuje.

Netolickou oponu se Třemi Gráciemi si lidé mohou poprvé prohlédnout na radnici v pátek od 14 a 17.30 hodin.

Spustit audio

Související