Historická Kralova vila v Prachaticích je plná nepořádku, radnice pochybení odmítá

27. květen 2020 11:23

Injekční jehly, na zemi rozházené oblečení, výkaly, stopy po požáru a poničené původní vybavení. Nepořádek v historické Kralově vile v Prachaticích objevila a nafotila místní opoziční zastupitelka.

Upozornila tak mimo jiné na to, že objekt je zcela nezabezpečený a dovnitř se dostane každý. Město jako jeho majitel jakékoliv pochybení odmítá.

„Všimla jsem si, že vila je otevřená a volně přístupná, tak jsem se šla dovnitř podívat. Objevila jsem tam neskutečný nepořádek, stopy po požáru, injekční stříkačky,“ popisuje zastupitelka a někdejší provozovatelka historické budovy Barbora Koritenská.

Vila, která v letech 2014 až 2016 sloužila spolku Živá vila jako kulturní centrum, je nyní zdevastovaná. V nájmu ji mají technické služby města, proto o stavu objektu informovala jednatele. „Potvrdil mi, že ví, že se tam někdo vloupal, a údajně tu stavbu zabezpečil. Já jsem mu řekla, že zabezpečená není, že dveře jsou otevřené a může tam kdokoli jít,“ dodává Barbora Koritenská.

Podle starosty Prachatic Martina Malého došlo ve vile k vloupání. „Toto vloupání bylo nahlášeno na policii, ta započala vyšetřování. Z tohoto důvodu jednatel nedal příkaz k tomu, aby byl nepořádek uklizen, neboť by mohl zničit některé stopy,“ uvádí.

Podle mluvčí policie Martiny Joklové ale policisté 15. května nedostali ohlášení o vloupání, ale o poškození vchodových dveří. „Nebylo v následujících dnech dále nutno objekt znovu ohledávat,“ doplňuje.

Vilu čeká demolice kvůli nové silnici

Spolku Živá vila se budovu v roce 2016 povedlo zapsat jako kulturní památku. Podle města je ale pro Prachatice ve větším veřejném zájmu přeložka silnice, a tak byl vile statut kulturní památky opět odebrán.

„My jsme tam pořádali koncerty, vernisáže, různá básnická čtení a vytvořili jsme tam takovou komunitu a kulturní centrum s nadregionálním přesahem, jezdili tam lidé z celých jižních Čech i republiky,“ připomíná Barbora Koritenská. Město ale neprodloužilo smlouvu, spolek pak opakovaně neúspěšně žádal o znovupronajmutí.

Podle starosty město vilu potřebovalo k uskladňování věcí a pronajalo ji městským službám. Právě oblečení, které je teď rozházené po zemi, tam uložila městská správa domů a bytů.

Čtěte také

„Město pronajímá vždycky majetek, který je možno označit za zbytný, to znamená, který ke své činnosti nepotřebuje. V tomto případě jsme došli k tomu, že jej potřebujeme. Nepořádek tam byl z důvodu vloupání a neoprávněného vniknutí, jinak samozřejmě objekt není užíván žádnými jinými osobami, došlo k vloupání,“ zdůrazňuje starosta Martin Malý. Podle Barbory Koritenské to ale uvnitř vily vypadá spíše jako by ji někdo dlouhodobě obýval.

Podle plánů prachatické radnice má jít Kralova vila k zemi. „Objekt je určen k demolici, neboť je v koridoru budoucí přeložky,“ potvrzuje starosta.

Architekt a zastupitel Jakub Nepustil ale oponuje, že přeložka ve veřejném zájmu není. „Ta by v podstatě měla význam pouze pro zvýšení tranzitní dopravy. Myslím, že není pro Prachatice zrovna strategickým cílem, aby se město stalo tranzitním místem pro nákladní dopravu,“ říká.

Celá záležitost se bude projednávat 3. června na zasedání prachatického zastupitelstva, kde spolek Živá vila nabídne městu úklid.

autor: Anna Vrhelová
Spustit audio

Související