Hana Hosnedlová: Umění brát

27. březen 2023

Mám radost, že máš radost – říkávala kdysi dávno moje kamarádka, když jsem se radovala nad některým z jejích drobných, symbolických dárečků. Už tehdy jsem pochopila, že umění přijímat je stejně náročné a důležité jako umění dávat.

Podle mne by se tedy mělo obdarovávat tak, aby už samotný akt dávání byl samozřejmým darem. Dávat s úmyslem skutečně udělat radost, strefit se do vkusu, eventuálně potřeb obdarovávaného. Anebo se záměrem pomoci. Stejně podstatný je ovšem samotný způsob dávání - umění dávat upřímně, od srdce, bez jakýchkoliv postranních úmyslů. Dávat tak, aby obdarovaný neměl pocit zavazující vděčnosti nebo dokonce trapnosti.

Navíc se říká, že kdo rychle dává, dvakrát dává, takže je podstatné i umět odhadnout tu správnou chvíli, kdy dar přichází právě včas a zároveň vhod. Opravdu to není jednoduché!

Stejně jako umění dary přijímat. Miluji ty, kteří můj případný dárek dovedou přijmout tak, jak je míněn – s úsměvem a obyčejným slůvkem děkuji. Bez zbytečných řečí a trapného formálního zdráhání a strkání. Tak dostávám vlastně dárek i já sama jako dávající – a jsem za něj opravdu vděčná...

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.