Hana Hosnedlová: Létání

17. srpen 2022

Už jako malá holka jsem snila o letadlech a o létání. Vlastně mne to nepřešlo dodnes. Ovšem vždycky jenom jako pasažér – asi bych neunesla pocit odpovědnosti za lidi na palubě, za zvládání techniky.

Dočkala jsem se už jako dítě školou povinné. Prvně jsem se vznesla do vzduchu na Hosíně, při vyhlídkovém letu. Pro mne to byl zážitek a byla bych letěla hned znovu. Po sametu se mi otevřely nejen hranice, ale i možnosti cestovat letadlem – na jiné světadíly, na opačnou stranu zeměkoule... Létala jsem s různými společnostmi, různými typy letadel. Nikdy jsem ale – na rozdíl od některých svých přátel - nenastupovala do letadla s obavami, že by se mohlo NĚCO STÁT! A nikdy se taky nic nestalo!

Ani když jsme se nad Austrálií dostali do silných turbulencí a všichni okolo při každém propadu ječeli strachy.

Ani v Indonésii v malém místním letadle, které se stářím skoro rozpadalo už při startu.

Ani na Yukonu, když mne vzala do dvoumístného hlídkového letadélka kamarádka, která tam působila jako dobrovolná letecká záchranářka. Neznervóznilo mě ani to, že do letadélka nakládala potřeby pro případ ztroskotání.

Nejvíc mě ale dostalo, když mě na vyhlídkový let vzal vlastním letadélkem kamarád. Kroužili jsme nad Budějovicemi a jejich okolím, nad Novohradskými horami i kouskem Šumavy, bylo to prostě úžasné a já si to parádně užívala. Najednou jsem ale cítila, že mám v očích slzy... Ne ze strachu, ale z dojetí, jak moc tenhle kousek země pro mne znamená...

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.