Hana Hosnedlová: Anděl strážný

18. červen 2019

Říká se, že každý má svého anděla strážného. V souvislosti s mnoha neuvěřitelnými a krkolomnými historkami svých přátel jsem nakloněna tomu skutečně věřit.

Jak jinak si vysvětlit třeba dramatický pád kamaráda, který vjel s kolem na dlouhé schodiště a hned na druhém schodu přelétl přes řídítka a kutálel se společně s bicyklem až dolů. A to vše pouze s několika odřeninami.

Nebo jiný příběh. Můj známý zastavil s autem na kraji lesa, aby si odskočil do houští. Přitom ztratil peněženku s penězi a doklady, kterou začal postrádat až v okamžiku, kdy chtěl na pumpě zaplatit benzín. Ocitl se v zoufalé situaci – rozhodoval se, zda má rychle ujet, nebo se vydat na milost obsluze.

Okamžik přiznání protahoval, jak jen to šlo. Když už byl téměř u pultu s pokladnou, předhonil ho motorkář v koženém oblečení. Obvykle pohlížel na tyhle mladé blázny s despektem, teď byl rád, že mladík oddálí trapný okamžik, který ho čekal. Ale už stál u kasy a zkroušeně cosi vysvětloval.

Dívka za pultem ho přerušila dotazem, jak se jmenuje. Chvilku váhal, ale pak jí své jméno řekl. A ejhle, stal se zázrak! Pokladní mu podávala jeho peněženku s veškerým obsahem – prý ji tam nechal ten motorkář. Kamarád chtěl neznámému zachránci poděkovat, ale ten už byl pryč. Že by přece jenom anděl strážný?

Pokud tedy hypotéza o andělech skutečně funguje, pak mi povězte, kde se fláká ten můj. Buď je to flegmatik a ulejvák, anebo opotřebovaný důchodce, který už prostě nestíhá. Ten můj krajíc chleba totiž skoro vždycky padá tím namazaným dolů. Chci tím říct, že můj život ovládají spíš Murphyho zákony než andělé strážní.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.