Francouzský buldoček má povahu jako klaun, je živý a čilý
Pes vyšlechtěný nižší společenskou třídou obyvatel, kteří neměli tolik peněz, aby chovali psy typu buldoka jako smetánka. To je francouzský buldoček. Dnes se jedná o jedno z nejoblíbenějších plemen.
Francouzský buldoček byl původně chován jako ostatní psi typu bull k lovu. „Dodnes to v sobě mají. Jsou velmi sveřepí, a když přijde na věc, dokáží se zakousnout a jen tak nepustí,“ říká veterinární lékař a chovatel Milan Štourač.
Jedná se o menší plemeno, pes by podle standardů neměl vážit více než 15 kilogramů. Francouzští buldočci mají zkrácené končetiny, zkrácenou horní i spodní čelist a deformovaný ocas.
To přináší riziko zdravotních problémů. „Zkrácená páteř a deformovaný ocas mohou ovlivňovat obratle páteře, což může vyústit až v ochrnutí jedince. Francouzští buldočci mají také sražený čumák, a to s sebou nese různá rizika, například dechové problémy,“ dodává Milan Štourač.
Při výběru štěněte dejte pozor na velikost nosních dírek
Co se týče povahy, přirovnává francouzské buldočky ke klaunům. „Jsou velmi radostní, živí, čilí v rámci toho, co jim dovolí zkrácená dechová soustava. Při výběru štěněte je třeba si dávat pozor na velikost nosních dírek, čím jsou menší, tím větší hrozí problémy,“ připomíná.
Psi tohoto plemena nepotřebují mnoho prostoru k životu, milují svého majitele, ale mohou mít potíže s ostatními psy, a to i ve smečce. Jsou schopni poprat se i o přízeň návštěvy.
Dále Milan Šťourač upozorňuje na to, že francouzští buldočci jsou velmi žraví. Například štěňata, která se seznamují s okolím, často sežerou i kamínky a různé papírky. Chovatel by měl při krmení myslet na to, aby potrava byla pestrá a také rozdělená na malé kousky.
Někdy stačí špatné seskočení z gauče a pes má problém se zády

Vyšetření zvířete ve veterinární ordinaci se někdy podobá záhadě hlavolamu. Někteří majitelé přichází s tím, že se jim nepozdává chování jejich zvířecího miláčka, i když normálně žere i chodí na záchod.
„Už se i mně stalo, že jsem párkrát držel svého buldočka za zadní nožky a vytřepával z něj sousto, které bylo trochu větší, on ho v rámci té své žravosti do sebe nasoukal a potom to uvízlo,“ vypráví chovatel.
Všem majitelům psů doporučuje, aby v případě, že zvíře sežere něco, co by nemělo, vyvolali zvracení. K tomu poslouží jeden a půl procentní peroxid vodíku. „Každý chovatel psů by ho měl mít k dispozici v lékárničce. Po peroxidu bude každý pes zvracet do deseti minut. Někteří psi zvrací i po hořčici nebo slané vodě, ale na tu také pozor, protože sůl je pro psy jedovatá,“ uzavírá.
O francouzských buldočcích hovořil Milan Štourač v magazínu Máme rádi zvířata. Dále poradíme, jak může psům pomoci akupunktura, a veterinářka Lucie Míková zodpoví dotaz týkající se přijímání potravy u plazů.
Související
-
Problémy s pohybem mají hlavně starší psi, roli ale hraje i váha zvířete
Určitá onemocnění přijdou jak u lidí, tak u zvířat s věkem. Mezi nejčastější patří problémy s pohybem. Právě ty přivedly k veterinářce Lucii Míkové kokršpaněla Robina.
-
Německá doga je přátelská, stačí jí gauč a procházky, ale majitel nesmí být cholerik
Je to obří plemeno, tudíž by majitel měl mít adekvátní sílu, aby psa zvládl. Tak mluví o chovu německých dog veterinář Milan Štourač. „K výchově je síla potřeba,“ říká.
-
Pokud má pes zakalené oko, může to značit velký problém. Hrozí, že o oko i přijde
Když začne pes přivírat jedno oko, nevěstí to nic dobrého. O tom se v ordinaci veterinářky přesvědčila Zuzana Návarová, která přišla s fenkou Kavalír King Charles španěla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.