Flamengo – Kuře v hodinkách (1972)
Nejlepší album v dějinách českého bigbítu – to je vizitka, která mluví sama za sebe. Patří k nahrávce z konce roku 1971, jež na černém vinylu vyšla o rok později, tedy před rovnými padesáti lety.
Texty básníka Josefa Kainara a hudba a muzikantské výkony srovnatelné s uměním a zvukem tehdejší světové špičky. To je Kuře v hodinkách skupiny Flamengo.
Album, které nemůže pustit ze zřetele nikdo, kdo si dělá ambici pochopit a nějak i definovat historii tuzemského rocku, kterému se říká hezkým do češtiny naturalizovaným slůvkem bigbít.
Související
-
Petr Skoumal – Březen (1998)
Petr Skoumal byl jedním z mála skladatelů, který by mohl psát hity pro české slavíky, kdyby ho to ovšem bavilo. Namísto toho si vždycky dopřával rozkoš svobodné tvorby.
-
Něžná noc – Tak se věci mají (2018)
Něžná noc, to je název pop-rockové skupiny, v níž se sešli dva nečekaní hudební (a dneska už i životní) partneři: textař Jan Sahara Hedl a zpěvačka Blanka Šrůmová.
-
Ivan Mládek a Banjo Band – Dobrý den (1976) a Nashledanou (1977)
Ivan Mládek oslavil osmdesátiny. I když říká, že už žije jako penzista a hraje jen, když ho to zrovna baví, má se za čím ohlížet. Sám bere svou tvorbu se zdravým nadhledem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.